Hlavní obsah

Krev znamená život, přesto se jí bojíme

29. 6. 2016, 7:21
Právo, Václav Pergl

Všichni ji známe, všichni ji máme, koluje nám v těle a dává nám život – krev. Někdo nesnese pohled na ni, protože se mu dělá špatně, a když má jít na odběr krve, již pár dní předem má z toho trauma. Jiným to nevadí. Pro obě skupiny ale platí, že bez vyšetření krve se už dnes neobejde téměř žádná diagnostika nemoci. Tak velký význam pro nás krev má.

Foto: Profimedia.cz

I krev se bohužel může potýkat s řadou nemocí.

Článek

V organismu zajišťuje řadu zásadních funkcí. Čtyři až šest litrů proudící krve v našem oběhu pomáhá přenášet dýchací plyny – kyslík a oxid uhličitý, ale i důležité živiny, vitamíny, hormony nebo enzymy. I ona se ale může potýkat s řadou nemocí, které znesnadňují její nenahraditelnou úlohu v našem životě.

„Krev je velmi složitý systém, jehož fungování jako celku i jednotlivých částí se věnuje specializovaný obor hematologie. Odborníci v hematologických centrech se potom cíleně zaměřují na diagnostiku a léčbu rozličných krevních onemocnění,“ říká prof. MUDr. Petr Cetkovský, ředitel Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze.

Tekutina mnoha funkcí

Oběhová soustava člověka je rozdělena na velký (tělní) a malý (plicní) krevní oběh. Krev proudící cévami přináší kyslík a živiny k orgánům a tkáním a současně odvádí oxid uhličitý. Rovněž po těle rozvádí hormony, pracuje na naší termoregulaci a udržuje chemickou rovnováhu. Ačkoliv se může zdát, že máme krve víc než dost, v lidském těle se vyskytuje pouhých čtyři až šest litrů. Rodíme se dokonce pouze s jedním šálkem krve.

Základními stavebními kameny krve jsou krevní plazma a krevní elementy. Krevní plazma představuje 55 % krve v našem těle a z 90 % ji tvoří voda. Její součástí jsou ale také další organické (bílkoviny…) a anorganické (sodík, draslík, vápník…) látky.

Mezi krevní elementy patří červené a bílé krvinky a krevní destičky, všechny se u dospělého člověka tvoří v kostní dřeni při procesu krvetvorby.

I krev se bohužel může potýkat s řadou onemocnění. Pro její řádnou funkci je mimo jiné stěžejní i správné množství krevních elementů, a to takové, aby krev netekla ani příliš rychle, ani příliš pomalu.

„Lidé běžně hematologii nenavštěvují, proto je důležité, aby využívali pravidelných preventivních prohlídek u praktického lékaře, který pečuje o jejich celostní zdraví a v případě podezření může pacienta předat k nám na oddělení,“ říká prof. MUDr. Cetkovský.

Foto: Havas

Jednou za dva roky na preventivní prohlídku u praktika

Nárok na pravidelnou preventivní prohlídku u praktického lékaře má každý z nás jednou za dva roky ze zákona. Málo se ale využívá.

„Pravidelné preventivní prohlídky jsou velmi důležité; dávají praktickému lékaři příležitost komplexně zhodnotit stav pacienta a působit na něj ve smyslu péče o zdraví. Umožňují zachytit i příznaky hematologických onemocnění, odhalit je rozborem krve a pacienta následně předat do péče hematologů,“ dodává doc. MUDr. Bohumil Seifert, praktický lékař z Ordinace Karlín, vedoucí Ústavu všeobecného lékařství 1. LF UK v Praze.

„U osob léčených pro hypertenzi, tedy pro zvýšený krevní tlak, což je asi 35 procent české populace ve věku 25 - 64 let, se navíc doporučuje jednou ročně provést krevní odběry, včetně kontroly krevního obrazu i vyšetření moče. To umožní lékaři odhalit i jiné případné nesrovnalosti,“ doplňuje MUDr. Igor Karen, praktický lékař z Benátek nad Jizerou. Nabádá lidi, aby pečovali o své zdraví a nezapomínali na pravidelné preventivní lékařské prohlídky.

Stavební kameny
Červené krvinky - (erytrocyty) sehrávají hlavní roli při dýchaní a výměně plynů. S nedostatkem kyslíku a při pocení jejich počet roste a muži jich v jednom centimetru čtverečním mají dokonce o něco více než ženy.
Bílé krvinky - (leukocyty) přispívají k funkci imunitního systému člověka. Jejich množství kolísá v závislosti na ohrožení organismu infekcemi. Dokážou se vypořádat s viry, bakteriemi a různými jinými patogeny, ale i nádorovými buňkami a nonstop tak bojují za naše zdraví.
Krevní destičky - (trombocyty) vděčíme jim za správnou srážlivost krve. Když dojde na hledání náplasti, v naší krvi už v tu chvíli dávno pracují krevní destičky, které se v místě poranění shromáždí, aby zastavily krvácení a současně pomohly zabránit vzniku zánětu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků