Hlavní obsah

I hlas vyžaduje jednou za čas regeneraci

6. 9. 2012, 7:33
Novinky, das

Hlas provází člověka od narození až do smrti. Přináší nejen možnost komunikace, ale jeho prostřednictvím vyjadřujeme také temperament, náladu či emoce. Pro některé z vás však znamená mnohem více – je to nástroj obživy, o který je třeba se pečlivě starat a hýčkat si ho.

Foto: Profimedia.cz

Všichni, již hlas živí, občas potřebují vysadit a dát svému hlasu skutečnou dovolenou.

Článek

Všichni, již hlas živí, občas potřebují vysadit a dát svému hlasu skutečnou dovolenou. Ta ovšem zdaleka nespočívá v mlčení. Na tvorbě hlasu se podílejí tři ústrojí – dechové, fonační (hrtan) a artikulační. A všem třem by se mělo dostat té nejlepší péče, jakou je možné najít.

„Hlasová dovolená není jen péče o hlas, ale zaměřuje se na dosažení celkové fyzické i psychické relaxace, které jsou důležité pro správnou funkci a výkonnost hlasového ústrojí,“ vysvětluje primářka MUDr. Jana Mahdalíková z Lázeňského hotelu Miramare Luhačovice.

Kdy potřebuje hlas dovolenou?

Naprosto spolehlivým indikátorem je chrapot a rychlá únava hlasu, a to zpočátku při nemocech dýchacích cest, později také při delším hlasovém zatížení. Hlas může navíc přeskakovat a v pokročilejším stádiu lze o něj i zcela přijít  (tzv. afonie). Souběžně člověka může trápit zahlenění nebo naopak sucho v ústech, které může vyvolávat kašel.

V lázních jedince čeká nejprve vstupní vyšetření ORL, kde budou lékaři hledat pravou příčinu vašich problémů.  Může jít o funkční poruchu následkem špatné techniky při používání hlasu, dechu nebo o přetěžování hlasu. Příčinou mohou být také organické změny, jako jsou uzlíky, polypy či nedomykavost hlasivek, akutní zánět a bohužel třeba i nádor. A samozřejmě hlasové potíže mohou vzniknout i jako následek dlouhodobé intubace, úrazů nebo operačních zákroků.

„Lékař však musí myslet i na jiné diagnózy, které zdánlivě s hlasovým orgánem vůbec nesouvisí. Jsou to některá endokrinologická onemocnění, např. štítné žlázy, hypofýzy, refluxní choroba jícnu a nádorová onemocnění mediastina. Příčinou bývají i psychogenní poruchy hlasu nebo léčba hormonálními preparáty, inhalačními kortikosteroidy u astmatiků a poruchy inervace hrtanu z různých příčin,“ vysvětluje Jana Mahdalíková. Teprve na základě výsledků ORL vyšetření, je možné předepsat optimálně složený program lázeňské hlasové dovolené.

Obvykle se jedná o individuální inhalace, kloktání a prolévání nosu Vincentkou, o lékové inhalace, aplikace soluxu, skupinová a individuální dechová cvičení. Dále může být předepsána léčebná tělesná výchova se zaměřením na relaxaci vnitřních a zevních svalů hrtanu, žvýkacích a mimických svalů, šíjových svalů, nácvik bráničního dýchání, aktivaci hlubokého stabilizačního svalového systému a celá řada dalších procedur,“ upřesňuje primářka.

Velmi důležitou součástí léčby je také hlasová převýchova (reedukace), fonační cvičení, psychoterapie a eventuálně i podání protizánětlivých a adstringentních roztoků přímo do hrtanu. Chybět nesmí ani poučení o hlasové hygieně. A protože jde o dovolenou v lázních, součástí péče jsou nezbytně vanové procedury, masáže, zábaly, plavání a pohybová aktivita napomáhající fyzické a psychické relaxaci.

Vždy je lékařem naordinována i vhodná pitná léčba minerálních vod. Právě ony udělaly z Luhačovic místo proslulé léčbou horních i dolních dýchacích cest a vhodné pro hlasovou dovolenou. Nejznámějším z pramenů je Vincentka – studená hypotonická, středně mineralizovaná voda se zvýšeným obsahem lithia, barya, fluoridů a kyseliny borité.

Lázně na předpis

„V indikačním seznamu lázeňské léčby je tato skupina označována jako poškození laryngu a hlasivek v důsledku hlasového přetížení,“ říká MUDr. Jana Mahdalíková, a dodává: „Učitelé, duchovní a další hlasoví profesionálové mohou tedy při opakovaných či dlouhodobých pracovních neschopnostech lázeňskou léčbu absolvovat na základě doporučení foniatra jako komplexní, tedy plně hrazenou z prostředků zdravotní pojišťovny. V ostatních případech je předepisována jako příspěvková, kdy je hrazena pouze léčba. Stravu a ubytování si v takovém případě platíte sami.“

Pro koho je hlasová dovolená vhodná
Učitelé, moderátoři a další hlasoví profesionálové by si měli dopřát hlasovou dovolenou v délce dvou až tří týdnů alespoň jednou ročně. Po této době je vliv lázeňské péče zřetelný.
Hlasová dovolená je vhodná i pro lidi, kteří pracují v zakouřeném prostředí, například v barech.
Důvodem k absolvování lázeňské péče je i pocit hlasové únavy, protože pobyt je zaměřen i na celkovou fyzickou a psychickou relaxaci.
Preventivní lázeňský pobyt je doporučován i lidem, zejména hlasovým profesionálům, kteří zatím necítí žádné obtíže. Nejde jen o nácvik správné tvorby hlasu či využívání dechu při hlasovém projevu, ale především o možnost snížit počet infekcí dýchacích cest. To je samozřejmě jedna z cest, které pomáhají předcházet vzniku funkčních i organických poruch v oblasti hlasového ústrojí.

Reklama

Související témata:

Související články

V plodných dnech mluví ženy vyšším hlasem

10. 10. 2008, 12:00

V plodných dnech, kdy mívá žena také největší chuť na sex, zní její hlas ve vyšších tóninách. Přišli na to američtí vědci poté, co zkoumali zvukové záznamy...

Přibývá nemocných s rakovinou krku a hlavy

12. 10. 2011, 10:17

Rakovina krku a hlavy je pátým nejčastějším nádorovým onemocněním na světě. V Česku ji lékaři ročně odhalí zhruba u 1150 pacientů. Kolem 650 nemocných každý...

Výběr článků