Hlavní obsah

Skutečné chlapy dělá mazlení

27. 8. 2004, 15:16 – LONDÝN
Novinky, Korzo/P

Zakořeněné přesvědčení, že pouze tvrdá a přísná výchova dokáže z křehkého chlapečka vycepovat pořádného mužského, bere za své díky nejnovějšímu výzkumu londýnského psychiatra Sebastiana Kraemera. Se svými výsledky seznámil odbornou veřejnost na výroční konferenci Královské psychiatrické společnosti v britském Harrogate.

Foto: Techmania Science Center

V Labodílnách brněnského science centra si můžete každý prázdninový den užít speciální programy plné experimentů.

Článek

Vyplývá z nich, že novorozenci mužského pohlaví, s nimiž rodiče zacházeli v prvních měsících jejich života láskyplně a něžně, jsou v dospělosti podstatně úspěšnější než ti, nad nimiž vládli pevnou a přísnou rukou. Strohá výchova se u nich v budoucnu nezřídka projevuje zvýšenou agresivitou a nízkou sebedůvěrou.

Je obecně známo, že chlapci přicházejí na svět křehčí než děvčata. Výrazně se to projevuje například při pozdějším vstupu do školy. Hochům dělá větší potíže čtení, častěji se u nich vyskytuje autismus, dosahují nižších stupňů akademických hodností. Z toho by měli otcové i matky vycházet při péči o chlapce a chovat se k nim stejně ohleduplně jako k dcerám, aby kompenzovali nedostatky, které dostali do vínku.

Hýčkejte své syny

Pokud budou syny hýčkat, zejména v kritickém období prvního měsíce po narození, zvýší tím podstatně jejich schopnosti budoucího zařazení do společnosti.

"Pokud z nich chtějí mít opravdové muže, musejí o ně pečovat se vší možnou něhou. Přísnou a nekompromisní výchovou spíš dosáhnou toho, že z nich budou fotbaloví chuligáni místo silných, sebevědomých jedinců," tvrdí psychiatr.

"Když rodiče pochopí, že jejich synové procházejí opožděným vývojem a jsou slabší ve všech ohledech, s výjimkou rozvoje svalů, tak k nim začnou přistupovat jiným způsobem, než tomu bylo dříve," zdůrazňuje Sebastian Kraemer

Reklama

Související články

Sexuální výchova ovlivňuje jen chlapce

26. 5. 2004, 9:37

Na střední škole pomáhá sexuální výchova více chlapcům než dívkám. Zatímco většinu chlapců dobře zaměřená osvěta odradí od předčasného pohlavního styku,...

Výběr článků