Hlavní obsah

Sexuolog Jaroslav Zvěřina: Prostituci provozují lidé stejně jako zvířata

13. 6. 2015, 17:02
Právo, Jaroslav Zvěřina

O prostituci se říká, že je nejstarším řemeslem, kterému se lidé věnovali. Není ovšem vyloučeno, že směňování sexu za určité věci nebo protislužby existuje déle než lidstvo samo. V každém případě se neomezuje pouze na člověka.

Foto: Profimedia.cz

Samičky tučňáků nabízejí občas páření samečkovi, který nese kamínek potřebný k vybudování hnízda.

Článek

Například samičky tučňáků nabízejí občas páření samečkovi, který nese kamínek potřebný k vybudování hnízda na holém skalnatém útesu. Ten ho pak v zápalu milostného nadšení upustí, anebo jej ochotně daruje své chvilkové partnerce.

Nicméně počet prostitutek mezi tučňáky je nízký, pohybuje se v řádech několika málo procent. Podobně se chovají některé samičky kolibříků.

Tito ptáci mají extrémně rychlou látkovou výměnu. Jejich hlavní potravou je proto nektar z některých druhů kvetoucích keřů. Tu nejšťavnatější pastvu obsadí obvykle samci a samičky odsoudí k paběrkování na zbytcích. Ty se proto spárují s vybraným samečkem natrvalo, případně nabízejí rychlý sex za dočasný přístup k těm nejlepším květům.

Opičí tlupě prospívá, když dominantního vůdce, který se začne projevovat agresívně, uklidní sexem některá z atraktivních opičích sexbomb

Také opice žijící v tlupách směňují svou sexuální přízeň, kterou projeví určitému samci, za potravu nebo třeba za ochranu před násilím jiných opic. Celé smečce také prospívá, když dominantního vůdce, který se začne projevovat agresívně, uklidní sexem některá z atraktivních opičích sexbomb. Dominantním samcům se někdy dokonce podbízejí ke kopulaci i mladí samečci. Dávají jim při tom okatě najevo svou podřízenost a povolnost.

U tlup našich předků tomu zřejmě nebylo jinak

Prodejnou lásku znali lidé ve všech kulturách. Svědčí o tom písemné zprávy, které popisují, jak se v nich žilo. Sex za úplatu vyhledávají od nepaměti hlavně muži. Žádná genderová vyváženost v tomto směru neexistuje. Je tomu tak ostatně i ve zvířecím světě. Hnacím motorem obchodu se sexem je velká potřeba samečků kopulovat a nízká selektivita, tedy možnost výběru. Jednoduše řečeno: velká poptávka a malá nabídka. Proto se dají snadno svést sexuální nabídkou, kterou opačné pohlaví předstírá, a to z důvodů ryze zištných.

Jak různý byl vztah k prostituci v historii lidstva, to dokládá třeba fakt, že v některých starověkých kulturách existovaly chrámové prostitutky, v jiných, jako byl například starověký Řím, se příjmy z nevěstinců staly vítaným příspěvkem do státního rozpočtu, v dalších tuto činnost zapověděli, a proto se provozovala ilegálně. Různý vztah k ní existuje také dnes. V některých zemích funguje systém veřejných domů, v jiných směs legálních a ilegálních služeb, v dalších úplný zákaz.

Asi patnáct procent mužů v ČR uvádí v našich anonymních průzkumech sexuálního chování, že měli někdy v životě pohlavní styk za peníze. Několik málo procent žen přiznává, že takový sex někdy v životě poskytly. Většina těchto lidí tak nečiní často ani pravidelně. Prostituce tedy není masovou nebo lidovou zábavou. A pokud jde o promiskuitní sex, tomu se mnohem častěji věnují nadšení amatéři a amatérky než opravdoví sexuální profesionálové.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků