Hlavní obsah

Proč se v zaměstnání nevyplácí chovat jako bezpáteřní hajzlík

2. 9. 2020, 9:29
Novinky, Dana Sokolová

Když mladí lidé nastupují do svého prvního zaměstnání, často jim druzí radí, pokud chtějí být po kariérní stránce úspěšní, aby odhodili svou otevřenou náruč, nevinnost a začali mít pořádně ostré lokty, bez nichž by jinak v tvrdém konkurenčním prostředí neměli šanci uspět. Podle odborníků ale ani to není zárukou úspěchu.

Foto: Profimedia.cz

Špatné vztahy s ostatními zaměstnanci ohrožují moc.

Článek

Mnozí lidé žijí v představě, že všichni mocní a úspěšní dosáhli svého úspěchu především svou urputností, sobeckostí, bezohledností, ale i pomocí nejrůznějších intrik a manipulací. Samozřejmě jsou mezi nimi tací, ale podle vědců netvoří většinu.

Ti nejúspěšnější lidé jsou obvykle dominantní, nicméně zároveň společenští a moc dobře si uvědomují, že při cestě za svým vlastním úspěchem nesmí ignorovat obavy a blaho ostatních.

„Obecně ve společnosti více vyčnívají lidé s ne příliš dobrým chováním. Ti hodní častěji splynou s pozadím. Tudíž i z pohledu úspěchu a moci lidé více zaznamenávají ty, kteří jsou hroznými lidskými bytostmi,” vysvětluje profesor Cameron Anderson z Haas School of Business v americkém Berkeley.

Rozpoznat psychopata včas je složité, svou pravou tvář dokáže dokonale maskovat

Nejnovější výzkum zveřejněný v americkém Sborníku Národní akademie věd ale ukázal, že realita je jiná.

Že skutečného úspěchu i po několika letech v jednom zaměstnání dosahují především lidé energičtější, společenští, s určitou dávkou asertivity, zatímco bezohlední sobci, kteří v rámci své cesty za úspěchem používají lsti, manipulaci a jdou tzv. přes mrtvoly, obvykle dosahují jen krátkodobého dílčího úspěchu, ovšem z dlouhodobého hlediska zůstávají bez moci.

Jak zneužívaná moc ohrožuje vztahy na pracovišti

Míru oblíbenosti a úspěchu v kolektivech sehrává především fakt, zda jsou vůdčí jedinci velkorysí ke svým kolegům. Pokud jsou dominantní, ale i nepříjemní, až agresivní vůči ostatním zaměstnancům, pak to z dlouhodobého hlediska společnosti nepřináší žádná pozitiva.

Když jsou ale podobní lidé zároveň ke svým kolegům velkorysí a dokážou podpořit jejich nápady a dílčí úspěchy, pak ti samí zaměstnanci pracují mnohem efektivněji.

Pokud tedy chtějí být lidé ve své kariéře úspěšní, pak se zřejmě neobejdou bez asertivního chování, nicméně si musí být vědomi, že sami nikdy ničeho nedosáhnou. Pokud chtějí být úspěšní, musí hledět i na své kolegy a lidi, se kterými spolupracují.

Představy vraždy šéfa jsou podle psychologů úplně normální

Špatné vztahy s ostatními zaměstnanci ohrožují moc. „Každý ke své moci potřebuje spojence. Jen málokdy mohou mít lidé moc a nemít silnou alianci,” dodává Anderson.

Přestože ve filmech a v médiích jsou často propagovány postavy špatných šéfů, realita je jednoduše jiná. „Nepřátelské prostředí podporuje nejistotu, proto jsou šance na skutečný úspěch v takových společnostech malé,” vysvětluje odbornice na pracovní psychologii Amy Cooper Hakimová.

I bezpáteřní hajzlíci mohou získat moc, ale... 

Samozřejmě není pravdou, že by ve vedení společností stáli jen uvědomělí a féroví šéfové. Najdou se mezi nimi i bezpáteřní hajzlíci, kteří dokážou jít za svým vlastním ziskem a tzv. přes mrtvoly.

Často se tak děje ve velkých korporátních společnostech, kde se tito vedoucí nezodpovídají přímo majitelům společností, ale často investorům, které zajímají především čísla a ne již detaily, jak těchto čísel bylo dosáhnuto a jak společnost skutečně funguje.

V menších společnostech se tyto věci mnohem snáze objeví. Jakmile dostanou moc nepříjemní lidé, velmi záhy přestanou věci fungovat. Což potvrzují i mnohé vědecké studie, které poukazují, jak moc negativní vliv má na chod firmy dosazení těchto lidí na jakoukoliv vedoucí pozici.

Bossing aneb Když vám šéf dělá ze života peklo

I mladí by tedy měli vědět, že i skutečného úspěchu mohou dosáhnout čistou hrou, bez intrik a manipulací a s notnou dávkou ohleduplnosti vůči druhým. Ve skutečnosti těmi nejúspěšnějšími šéfy jsou ti, kteří dokážou zkombinovat velkorysost s asertivitou.

Lidé, kteří chápou své silné stránky a příležitosti, jsou tak nejlepšími vůdci, a to obzvlášť, když dokážou využít ke společnému úspěchu a tedy dokončení práce i silné stránky každého člena týmu.

Reklama

Související články

Když člověk onemocní z nudy v práci

13. 3. 2020, 6:02

Co je syndrom vyhoření, je už všeobecně známo. Náročné pracovní prostředí, nesplnitelné množství úkolů a tlak na výkon mohou vést k těžkým poruchám psychiky...

Z učitelek a servírek ajťačky

6. 7. 2020, 13:12

Využily všech volných chvilek na mateřské dovolené, aby se naučily programovat. Pomohla jim v tom unikátní skupina nadšených ajťaček z Brna, které už vyškolily...

Výběr článků