Hlavní obsah

Ženou regionu se stala Marcela Dvořáčková z azylového domu pro hendikepované matky

29. 10. 2018, 13:24
Novinky, das

Absolutní vítězkou veřejně prospěšné soutěže Žena regionu se stala díky největšímu počtu hlasů od široké veřejnosti Marcela Dvořáčková z Ústeckého kraje, která vede unikátní charitativní azylový dům v Jiřetíně pod Jedlovou. Slavnostní galavečer s vyhlášením výsledků se uskutečnil 25. října v hlavním sále pražského Valdštejnského paláce Senátu Parlamentu ČR.

Foto: Žena regionu

Marcela Dvořáčková

Článek

Marcela Dvořáčková pracovala jednatřicet let ve státní správě v ozbrojené složce. Svůj život se ale rozhodla změnit a zamířila do sociální oblasti. Nyní vede azylový dům v Jiřetíně pod Jedlovou – Domov Svaté Máří Magdaleny Diecézní charity Litoměřice.

Domov je jediný svého druhu v České republice a je určen matkám s mentálním hendikepem a jejich dětem. Ženy se tu učí osvojit si základní dovednosti v péči o sebe, děti i domácnost tak, aby se mohly zařadit do reálného života a jejich hendikep je nepředurčil k celoživotnímu pobytu v zařízeních sociálního typu.

„Obrat v mém zaměstnání byl prostou bilancí života. Přála jsem si, aby tu po mně něco zůstalo. Ani ke mně nebyl život vždy přívětivý, a přesto se mi daří dobře. Jednou jsem se proto rozhodla něco vrátit jako úlitbu osudu za to, že je můj život tak hezký,“ vysvětluje Marcela Dvořáčková.

„Vítězství pro mě hodně znamená. Je to impuls, že společnost si naší práce cení a že maminky s mentálním hendikepem nestojí na okraji společnosti tak, jak se o tom každodenně přesvědčujeme,“ dodává.

Další oceněné ženy

Cenu odborné poroty a ambasadorek získala vysokoškolská pedagožka a odbornice v oblasti paliativní péče v sociální práci Marie Macková z Olomouckého kraje.

Cenu Senátu Parlamentu ČR si odnesla zakladatelka mateřského centra a podporovatelka rodin Dana Hubálková z Pardubického kraje a Ceny Asociace krajů ČR a hejtmanů získaly Lucie Markusková, předsedkyně sportovního klubu a trenérka z Karlovarského kraje, a Jitka Svobodová, propagátorka bezprostředního rodinného kontaktu a zakladatelka rodinného centra z Jihomoravského kraje.

Ceny od světoznámé sklářky Gordany Turuk 

Všechny finalistky i držitelky speciálních cen získaly kromě spousty darů od partnerů na památku také umělecká díla od slavné umělecké sklářky Gordany Turuk. Její díla vlastní například papež Benedikt XVI., britská královna Alžběta II., princ Albert II. a další státníci a významné osobnosti, jako jsou moderátor Larry King nebo pianista Herbie Hancock. Svá díla vytváří tak, že do roztavené hmoty vkládá barevné pigmenty v kombinaci s čistým zlatem a platinou.

„Celý můj život i tvorba jsou založeny na sedmi hodnotových pilířích, mezi něž patří kromě základních lidských hodnot, jako je láska k bližnímu svému, přátelství a pokora, hlavně rodina. Ta je pro každou ženu nejdůležitější. Na to jsem myslela, když jsem vytvářela díla pro tyto silné ženy. Každá z nich má v sobě velkou dávku cílevědomosti a hlavně pokory, proto dokázaly dosáhnout úspěchu, a ještě našly v srdci místo pro ostatní. Dary, které jsem vytvořila, v sobě ukrývají symbol kruhu, který má připomínat, že tolerance a vzájemné propojení rozkvétá v přátelství,“ řekla výtvarnice Gordana Turuk.

Celostátní soutěž Žena regionu je určena všem ženám, jež svým aktivním přístupem motivují a obohacují ostatní, podílejí se na veřejném životě, pomáhají nemocným, dětem či zvířatům nebo přispívají ke zlepšení a rozvoji svého regionu. Soutěž se koná pod záštitou Senátu Parlamentu ČR a Asociace krajů ČR. Vyhlašovatelem soutěže je od roku 2009 společnost Prime Communications, s. r. o.

Reklama

Související témata:

Výběr článků