Hlavní obsah

Proč parfém voní na každém člověku jinak

24. 5. 2011, 12:00
Novinky, Dana Sokolová

Parfémy existují od samého počátku lidstva, nejprve jen ve formě bylinek a květin, později v podobě sofistikovanějších vonných olejů a kadidel. I když dva lidé použijí stejný parfém, může na nich vonět zcela odlišně. Je to dáno zejména jiným pH pokožky.

Foto: Novinky

Žena by si měla nanášet parfém na ta místa, kde si přeje být líbána.

Článek

To, jak se vůně na své nositelce či nositeli rozvine, ovlivňují biologické změny v pH pokožky, které jsou ovlivněny hormony. První změna nastává v pubertě, další v těhotenství a poté v období menopauzy. Vliv má i stravování, např. kořeněná jídla mohou vaši vůni změnit, dále pak způsob životního stylu a také braní léků.

Podle biologů mají ženy lepší čich než muži. Je to dáno především přirozeným lidským vývojem. Čich původně sloužil jako jeden z nástrojů pro přežití, varoval před zkaženým jídlem nebo nebezpečnými látkami ve vzduchu. Navíc sloužil k výběru vhodného partnera, ale i k utváření vztahů matky a dítěte.

„Ženy, které v pravěku sbíraly plody a připravovaly potravu, potřebovaly jemnější čich než lovící muži. Kdyby nerozpoznala zkažené nebo jedovaté jídlo, mohla otrávit celý klan,“ vysvětluje Daniel Kopecký z Parfemy.cz

Výroba parfémů je tajemná alchymie

Běžný parfém dnes obsahuje mezi 20 – 250 ingrediencemi. Mezi nejpoužívanější surovinu pak patří pravé pižmo neboli mošus, jež se získávalo z pohlavních žláz přežvýkavce kabara pižmového. Mošus má vynikající fixační účinky a již odedávna je používán za mocné afrodisiakum. Kabar byl však téměř vyhuben, takže dnes patří mezi chráněné druhy a pižmo se vyrábí synteticky.

Zajímavou přísadou parfémů je i ambra, což je vlastně výměšek trávicího ústrojí vorvaně a patří k nejdražším parfumářským ingrediencím.

Mezi nejobvyklejší ingredience pak patří růžové a jasmínové výtažky.

Na vůně se nezapomíná

Čichové vzpomínky jsou mnohonásobně silnější, než vizuální nebo sluchové. A tak není divu, že si jistě vzpomínáte na nějakou oblíbenou vůni z dětství - dětského olejíčku, čerstvě vypraného prádla či vůni maminky.

Bohužel tyto schopnosti slábnou s rostoucím věkem. Ke zhoršení čichu pak také přispívá cigaretový kouř a používání těžkých silných parfémů.

Vonět se mají místa, kde touží být žena líbána

„Parfém aplikovaný na šíji, zápěstí, předloktí a za uši voní nejvýrazněji a nejsilněji. Je to tím, že na těchto místech je tenká kůže a pulzuje zde krev, takže jsou teplejší a parfém se lépe odpařuje,“ radí Kopecký.

Podle módní návrhářky Coco Chanel, by si žena zásadně měla nanášet parfém na ta místa, kde si přeje být líbána.

Reklama

Související témata:

Související články

Odoranty ovlivňují, do koho se zamilujete

14. 2. 2010, 16:00

Proč jsou si někteří lidé navzájem sympatičtí a jiní nejsou? Jak probíhá výběr partnera? Co způsobuje přeskočení oné pomyslné jiskry? Část těchto pochodů...

Pět nejšílenějších parfémů světa

22. 9. 2010, 14:05

Každý má svou oblíbenou vůni, která ale může být pro někoho jiného přímo nesnesitelná. Zvláště jedná-li se o originální vůně lidí, jež touží vystoupit z řady....

Výběr článků