Hlavní obsah

Nejúčinějším lékem na vrásky je čistá voda

22. 7. 2009, 9:38 – Londýn

Ačkoli kosmetický a farmaceutický průmysl neustále chrlí nové přípravky proti vráskám, nejlepší zbraní proti rýhám v obličeji je podle všeho čistá voda. Míru vrásčitosti a především rychlost stárnutí pleti ovlivňuje až patnáct set různých genů a to osmi rozličnými způsoby. Ale nejdůležitější jsou přitom ty geny, které ovlivňují zásobení a udržení vody v kůži.

Foto: Profimedia.cz

Míru vrásčitosti a především rychlost stárnutí pleti ovlivňuje až patnáct set různých genů.

Článek

Celkem se o to stará sedm set genů, které s přibývajícím věkem začínají být méně aktivní, takže v pleti drží méně vody a pleť vysychá a stává se vrásčitou.

Dalším faktorem je množství kolagenu v kůži, přičemž tato bílkovina ovlivňuje pevnost a pružnost pleti. Geny rozkládající kolagen jsou přitom extrémně aktivní právě ve vyšším věku. A odbourávání kolagenu ovlivňuje až čtyřicet různých genů.

Nedostatečný pitný režim 

Vrásky také způsobují různé záněty v kůži, přičemž zánětlivost podporuje na 400 různých genů, jejichž aktivita opět vzrůstá s věkem.

Vyjma zmíněných genetických faktorů ovlivňujeme rychlost stárnutí pleti také svým chováním. Například právě míru zásobení pleti vodou ovlivňujeme pitným režimem. A kdo se od dětství hydratuje dostatečně čistou pitnou vodou, může stárnutí pleti zpomalit o řadu roků. Naopak dehydratovaný člověk stárnutí výrazně urychluje.

Reklama

Související témata:

Související články

Nové trendy v boji s příznaky stárnutí

18. 12. 2008, 9:47

Stárnutí zvládá každý člověk jinak. Někdo si přibývající léta nepřipouští, jiný se s tím prostě smíří a další se stárnutím bojuje a to všemožnými prostředky....

Výběr článků