Hlavní obsah

Dívku trpící extrémní formou lupénky vrátila do života nová léčba

5. 8. 2019, 10:05
Novinky, lin

Jednatřicetileté Angličance Kirsty Crookové se v roce 2010 objevil na čele drobný flíček. Nepřičítala mu velkou pozornost až do chvíle, než se začal rozšiřovat, a nakonec postihl většinu jejího těla. Lékaři jí diagnostikovali psoriázu (lupénku), následně i artritidu. Závažný stav ji vyvedl z běžného života a způsobil psychické problémy. Díky nové léčbě se ale vše může změnit.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Dívka roky bojuje s psoriatickou artritidouVideo: AP

 
Článek

Kirsty Crooková se o své diagnóze dozvěděla, když jí bylo dvacet dva let. Ve věku, kdy je vzhled pro dívky důležitější než kdy jindy. Původně si myslela, že se jedná pouze o vyrážku či ekzém.

„První léze se mi objevila na čele. Bylo to v době, kdy jsem byla čerstvě po rozchodu a měla jsem tři různá zaměstnání,“ říká Crooková pro Daily Mail.

Brzy ale zjistila, že problém bude daleko vážnější. Z drobného flíčku na čele se totiž vyvinula lupénka, která postihla téměř celé její tělo.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

This is just one leg, I psoriasis all over my body! I’m lying here this morning in so much agony, every move I make my skin is cracking and bleeding, every time a smile my face is hurting because it’s decided to blister on my face, this is all because I’m stressed, I can not escape from the pain, and forever feeling like im on fire! I just wish one day I could wake up and move my body without being in pain, I just wish I could undress without skin falling on the floor, I just wish I could wake up to a skin free bed without hoovering everyday, I just wish I could use all the nice smelling stuff and not be in agony after using it, I wish I could get a tattoo, I wish I could get a facial or get my eyebrows tattooed, I wish I could drink alcohol without being in pain the next day, I wish I could eat food that doesn’t flair it up, I wish My body wasn’t 97% covered, I wish I could hear what people say without struggle because my ears are so bad, I just wish I could be a 30 year girl who can wear nice clothes, be stressed and not suffer! What’s worse, is if my psoriasis flairs up so does my psoriatic arthritis there is no in between. Will I let it ruin my day? No I can easily lie around and do nothing all day but I need to face the outside world today! I just felt like I needed that rant! Don’t ever be scared, don’t ever be alone, don’t ever let this take over your life! #psoriasis #psoriasiswarrior #psoriasissucks #psoriaticarthritis #thisgirlisonfire #psoriaticarthritissucks #psoriasisawareness #psoriasisproblems #psoriasislife #psoriasissupport #inthistogether #support #stillbeaitiful #foreverhumble #psoriasisfighter #psoriaticarthritiswarriors #chronicillness #reality #psoriaticarthritis

Příspěvek sdílený Kirsty Crook (@kirstycrook_29), Bře 27, 2019 v 1:26 PDT

Vzhled jí začal podstatně komplikovat život. „Přestala jsem nosit šortky, sukně, šaty, a dokonce i krátké rukávy. Na obličej jsem si každý den nanášela velké množství make-upu jen proto, abych svým vzhledem příliš nevybočovala. Kvůli rozsáhlým otevřeným lézím jsem navíc nemohla jít plavat, nanést parfém či si oholit nohy.“

„Na ulici i v práci se mě lidé ptali, jestli jsem popálená nebo trpím nějakou přenosnou chorobou, kterou by se mohli nakazit,“ říká Crooková a dodává, že jí narážky od okolí způsobily psychické problémy, které vedly až k tomu, že musela opustit svoji práci ve zdravotnictví.

Potíže se sebevědomím se odrazily i v jejím osobním životě. „Lupénka mi srazila sebevědomí. Potřebovala jsem od svého okolí neustále ujišťovat, že o nic nejde, což není pro romantické vztahy zdravé. Navíc jsem věděla, že při každém svléknutí se mi drolí kůže, jako když sněží. Tabu bylo i to u někoho přespat, jelikož jsem se bála, že by čerstvé léze mohly krvácet a zašpinit tak povlečení.“

K potížím s lupénkou se navíc Kirsty od lékařů dozvěděla, že se u ní rozvinula i artritida, která bývá s lupénkou často spojována. Ačkoliv vyzkoušela různé druhy dostupných léků, jako pozitivní se ukázal až nový druh biologické léčby. Ta se používá v krajních případech, kdy jiné léky nezabírají, přičemž její hlavní funkcí je přispět ke snížení zánětu působením na imunitní systém.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

I am beyond happy! Looking at these memories today has made me think how the hell did I cope with my skin like that, at the time I thought “this is it forever, I have to cope suffering in this skin all my life” and look at my skin today! Over 10 years I’ve had to cope with stairs, comments, looks, not wearing shot sleeves, not being able to shave, not being able to wear dresses or shorts, being so depressed and down about how my skin looks, not being confident! Everything you can imagine! And now look, it’s nearly all gone! I don’t think I can cry any more happy tears haha. I am so overwhelmed with just how happy I am right now #psoriasis #psoriasiswarrior #psoriaticarthritis #psoriasissucks #psoriaticarthritiswarriors #psoriasiscommunity #psoriasislife #psoriasishealing #psoriasissupport #chronicillness #chronicpain #autoimmunedisease #amgevita #adalimumab #cantbelieveit #10yearssuffering #psoriaticarthritiswarrior #psoriaticdisease #psoriaticarthritissupport #psoriaticarthritiscommunity #psoriaticarthritisproblems #arthritis #arthritisrelief #arthritiswarrior #arthritissucks #arthritisawareness

Příspěvek sdílený Kirsty Crook (@kirstycrook_29), Čec 18, 2019 v 3:11 PDT

„Nyní je má nemoc zvládnutelná. Sice jsem se ještě nevrátila do práce, ale moje okolí tvrdí, že celá zářím, což jsem od nikoho neslyšela již pěkných pár let. Začala jsem proto alespoň natáčet videa na sociální sítě. Díky nim se mi podařilo vybudovat slušnou komunitu lidí, kteří jsou na tom podobně jako já. Není totiž nic horšího, než když máte problém a připadáte si sami,“ dodává Crooková.

Reklama

Související články

Výběr článků