Hlavní obsah

Ukliď si pokoj, jak bylo ve škole? Tohle jako rodič raději nikdy neříkejte

19. 5. 2022, 8:33

Snad každý rodič to zná – návštěva pokoje teenagera často připomíná bitevní pole. Poházené věci, kde to jen jde, nádobí, oblečení a tak dále. Věty typu „Koukej si tu uklidit“ jsou téměř na denním pořádku. Jenže právě podobné výroky mohou vztah rodič–potomek narušit.

Foto: Profimedia.cz

Dospívání, hledání vlastní identity. Dotazy a příkazy rodičů v tomto období mohou napáchat víc škody než užitku.

Článek

Dospívání je náročné pro děti i rodiče. Z milého synka či dcerky pomalu roste budoucí dospělák, který má najednou svůj vlastní názor a řada rodičovských dotazů či proseb (ukliď si) se najednou míjí účinkem. A je jedno, jak dobře to rodiče myslí.

Neurovědec Dean Burnett pro Daily Mail uvedl, že existují tzv. rodičovské pasti, do kterých není radno se chytat. Mnohdy už tak napjatý vztah s potomky totiž mohou ještě zhoršit.

Časté důvody, proč jsou teenageři neustále naštvaní a vzteklí

Děti

Úklid ale není zdaleka jediné téma, kterému by se rodiče měli vyhnout. Stejně tak „nebezpečné“ mohou být i dotazy typu „Jak bylo ve škole“ nebo „Proč o víkendu vstáváš až v poledne“ apod.

„Zkuste si raději oživit svá mladá léta a vzpomenout si, jak jste se chovali vy,“ uvádí.

Stejně tak vysvětluje, proč není vhodné potomkům vyčítat, že se doma chovají jako v hotelu a nic nedělají. „Odmalička se o ně ve všem staráte, a jak rostou, najednou to dělat nechcete. Uvědomte si, že dospívají a i oni sami se musí vypořádat se svou vlastní nezávislostí, i v tomto směru,“ popisuje Burnett.

Jak lépe komunikovat se svými teenagery

Děti

Na přednášce v charitativní organizaci Royal Institution v Londýně nastínil věty či dotazy, kterým je dobré se zcela vyhnout, ale i návrhy, co říct místo toho.

Co jako rodič raději neříkat
Proč se tu chováš jako v hotelu?
Místo toho: Když si uklidíš pokoj, můžeš zůstat venku o něco déle.
Jak bylo dneska ve škole?
Místo toho: Jak se máš?
Proč jsi ještě v poledne v posteli?
Místo toho: Dělám tvůj oblíbený oběd, pokud se rozhodneš k němu vstát.
Kdy konečně vypneš/odložíš ten telefon?
Místo toho: Můžeš prosím vypnout telefon hodinu před spaním?
Z čeho máš deprese?
Místo toho: Chceš si promluvit o tom, co tě trápí?

„Uvědomte si, že vaši potomci se rychle vyvíjejí, a proto potřebují více spánku než ostatní,“ podává vysvětlení k jednomu z bodů odborník.

Stejně tak je dobré nezapomínat, že škola může být stresující prostředí, proto není dobré hned mezi dveřmi na dítě vyhrknout dotaz, co se tam dělo.

A rada pro všechny rodiče ohledně telefonů. Než začnete kritizovat své děti, že jsou k nim neustále přilepené – jak často je máte v ruce vy?

Reklama

Související témata:

Výběr článků