Intertoto: Brno vydřelo remízu, Liberec překvapení neubránil

ČTK, Čestmír Folk

SCHALKE/BRNO

Fotbalisté Slovanu Liberec sahali v semifinále Poháru Intertoto na půdě Schalke po senzačním vítězství, na Kolouškovu branku ale odpověděli Trojan s Asamoahem. Brno nezopakovalo výtečný výkon z předchozího duelu proti Guingampu. Aspoň remízu mu po pauze zachránil Došek, do odvety ovšem půjde s většími nadějemi na postup španělský tým. VÝSLEDKY POHÁRU INTERTOTO

ilustrační foto

Liberec si nepočínal v takřka zaplněné aréně soupeře vůbec zbaběle. Severočeši se snažili aktivní hrou v předních řadách znemožnit domácímu týmu větší tlak a nějaký čas se jim to i dařilo. Dokonce se v dvanácté minutě Polák prezentoval tvrdou dalekonosnou dělovkou, kterou musel domácí gólman s námahou vyrazit na roh.

Schalke se ale mohlo vzápětí dostat do vedení poté, co Ančic vysoký centr uvnitř šestnáctky nepochopitelně stáhl rukou a italský sudí nařídil penaltu. Jenže záložník Altintop ji trestuhodně spálil; svůj pokus poslal dobrých deset metrů nad Kinského branku.

Severočeši sice strávili zbytek poločasu na své polovině hřiště, ale Schalke příliš nebezpečné nebylo. Naopak hned po přestávce přišly nebezpečné akce Slovanu. Při rohu v 48. minutě pálil hlavou Valachovič, jenže domácí obrana jeho pokus zblokovala na další roh. V mnohem větší příležitosti se ocitl vzápětí Nezmar, který se po nepřesném odkopu Waldocha už snažil zasunout míč do odkryté sítě, jenže brankář Rost se bleskurychle přesunul a jeho dorážku nohou vykopl.

Hosté dál zlobili rychlými akcemi a znovu měli blíže k vedoucí brance v 58. minutě, kdy si Pospíšil dokázal poradit s dvojicí stoperů, jenže z vydařené otočky pálil do pouze tyče. Schalke kolem 70. minuty vystupňovalo svůj tlak, ovšem Kinský byl pokaždé na správném místě.

Deset minut před koncem se svého velkého okamžiku dočkal liberecký dirigent Koloušek, který po faulu na střídajícího Hološka z trestného kopu technickou střelou dostal český tým do vedení. Jenže netrvalo ani minutu a hosté dostatečně neuhlídali střídajícího českého záložníka Trojana, který bleskurychle vyrovnal.

A slávistický odchovanec se brzy podílel i na rozhodujícím okamžiku zápasu: v 85. minutě našel centrem z levé strany dalšího náhradníka Asamoaha a ten hlavou zajistil favoritovi před odvetou mírný náskok.

Schalke 04 - Slovan Liberec 2:1
Poločas: 0:0. Branky: 81. Trojan, 85. Asamoah - 80. Koloušek. Rozhodčí: Rodomonti (It.). ŽK: Waldoch, Poulsen - Ančic, Janů. Diváci: 52.282.
Schalke: Rost - Varela, Waldoch, Kläsener, Van Kerckhoven - Pinto (65. Asamoah), Poulsen, Altintop, Seitz (80. Trojan) - Sand, Hanke (69. Cziommer).
Liberec: Kinský - Zápotočný, Valachovič, Holeňák, Janů - Kisel, Polák (90. Hodúr), Koloušek, Ančic - Pospíšil (73. Hološko), Nezmar.

Došek po pauze stihl srovnat

Brňané, kteří se museli obejít bez útočníka Švancary, jenž ulehl s angínou, vstoupili do zápasu opatrně. Vynutili si sice mírnou převahu, ale hostující branku ohrožovali zpočátku jen z uctivé vzdálenosti. Hosté se dostávali před šestnáctku Brna méně častěji, avšak jejich útoky byly o poznání nebezpečnější. S dělovkou Javi Venta si poradil brankář Belic, jenž chvíli na to pádem pod nohy sebral míč i unikajícímu Guareovi.

Brno přitlačilo před přestávkou. Potlesk si vysloužil zejména Došek, který se uvnitř soupeřovy šestnáctky zbavil dotírajících obránců, avšak jeho dělovku gólman španělského celku Lopez Vallejo zlikvidoval. Paradoxně v době, kdy nápor domácích narůstal, skóroval Villarreal. Za obranu se dostal José Mari a z pozice silně zavánějící postavením mimo hru získal svému týmu vedení. Vzápětí skončil první poločas.

Krátce po změně stran zneškodnil Belic tutovku Guayremu. Poté ale už Moravané odhodili veškerý ostych a vrhli všechny síly do útoku. Zvýšená aktivita jim přinesla vyrovnání. Po dlouhém centru přiťukl Kotůlek míč k Doškovi a brněnský dlouhán bombou k pravé tyči vyrovnal.

Naše mužstvo bylo i nadále při chuti, ale zadáci Villarrealu si už počínali mnohem pozorněji. Několik dalších závarů před svou brankou s přehledem vyřešili. Dvanáct minut před koncem se na druhé straně blýskl Belic, který skvěle vyrazil míč po přímém kopu Jorge Lopeze. V rušném závěru se už na nerozhodném výsledku nic nezměnilo.

1. FC Brno - Villarreal CF 1:1
Poločas: 0:1. Branky: 53. Došek - 45. Jose Mari. Rozhodčí: Trivkovič - Petrovič, Novko (všichni Chorv.). ŽK: Kotůlek, Schuster - Belletti. Diváci: 10.506.
Brno: Belic - Krško, Schuster, Kotůlek, Křap - Živný (55. Mezlík), Svoboda (55. Belej), Zúbek, Abrahám - Pacanda (82. Kroupa), Došek.
Villarreal: Lopez Vallejo - Javi Venta, Ballestreros, Quique Alvarez, Aruabarrena - Guayre, Pedro Marti, Jorge Lopez, Calleja (61. Belletti) - Victor (46. Anderson), Jose Mari (80. Galindo).

Wolfsburg míří do finále

Vedle zápasů dvou českých zástupců měl dnes fotbalový Intertoto Cup na pořadu ještě další čtyři utkání. VfL Wolfsburg, který v minulém kole vyřadil Synot, se pravděpodobně přehoupne i přes další překážku. Osmý tým minulého ročníku Bundesligy vyhrál na hřišti chorvatského klubu Cibalia Vinkovci 4:1. Dva góly dal Argentinec Klimowicz, další přidali Bulhar Petrov a guinejská posila z Bayernu Mnichov Thiam.

Druhý německý aspirant o místo ve finále Werder Brémy dopadl mnohem hůř. Na hřišti v rakouském Paschingu utrpěl debakl 0:4, když tři góly inkasoval už v prvním poločase. Po změně stran pak jeho trápení vyvrcholilo zahozenou penaltou a čtvrtým míčem v síti. Odveta ještě může něco změnit, ale pokud by Liberec za týden doma překonal Schalke, jel by nejspíš do Rakouska. Brněnské fotbalisty by v případě úspěchu ve Villarrealu čekal pravděpodobně nizozemský Heerenveen.