Hlavní obsah

Lidem s obezitou může pomoci zhubnout i zmenšení žaludku pomocí endoskopu

2:21
2:21

Poslechněte si tento článek

Brno

Žádný chirurgický zákrok, žádné odstranění části žaludku a žádné jizvy na kůži. Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně jako první na Moravě začala provádět endoskopickou léčbu obezity, kterou zatím podstoupili dva pacienti. V České republice zákrok nabízí jen pár pracovišť.

Foto: archiv FNUSA

Ve svatoanenské nemocnici zatím provedli dva zákroky žaludeční remodelace.

Článek

První pokusy mají za sebou lékaři z gastroenterologického a hepatologického oddělení svatoanenské nemocnice. Žaludeční remodelace vede ke zmenšení objemu žaludku a díky tomu k hubnutí. „Takzvaná endoskopická sleeve gastroplastika je nechirurgický, minimálně invazivní zákrok, při kterém se pomocí endoskopu zavedeného ústy sešije žaludek zevnitř tak, aby se jeho objem zmenšil přibližně o 70 procent,“ uvedl mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.

Podle něj se liší od klasického chirurgického zmenšení žaludku, tzv. sleeve gastrektomie, při níž je část žaludku chirurgicky odstraněna. U endoskopického způsobu se však nic neodstraňuje. „Žaludek zůstává celý, pouze se stáhne do tvaru rukávu pomocí endoskopických stehů,“ objasnil Erlebach.

Zákrok má podle nemocnice výhody. „Jeho unikátnost spočívá v tom, že je plně endoskopický, bez nutnosti chirurgických řezů nebo odstranění části žaludku a nezůstávají po něm žádné jizvy na kůži. Navíc je možné stehy teoreticky rozrušit a žaludek navrátit do původního stavu,“ zdůraznil primář gastroenterologického a hepatologického oddělení Jan Martínek.

Foto: archiv FNUSA

Personál sešije žaludek uvnitř pacienta.

Mezi další výhody této metody patří zejména to, že je spojena s nižším rizikem komplikací jako krvácení, infekce nebo únik žaludečního obsahu do břišní dutiny. „Daleko rychlejší je také rekonvalescence, pacienti odcházejí většinou hned druhý den po zákroku, což významně zkracuje délku hospitalizace a snižuje náklady. Žaludek je také ponechán celý, což zajišťuje lepší zachování přirozené anatomie a trávení,“ řekl Erlebach.

O využití zákroku rozhoduje lékař a multioborový tým na základě celkového zdravotního stavu. „Jednoznačným vylučovacím kritériem jsou poruchy příjmu potravy, například bulimie. Záleží také na preferenci samotného pacienta. Pro některé může být endoskopický zákrok atraktivní alternativou k dlouhodobému užívání léků nebo klasické bariatrické operaci. Oproti lékové terapii představuje metoda často levnější a trvalejší řešení a zároveň je šetrnější než chirurgický zákrok,“ dodal Erlebach s tím, že u části pacientů hradí zákrok zdravotní pojišťovna.

Související témata:

Výběr článků

Načítám