Hlavní obsah

Vzali mi všechno. Italský pastevec strávil kvůli justičnímu omylu většinu života ve vězení

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Odvolací soud zprostil viny osmapadesátiletého muže, který kvůli justičnímu omylu strávil přes 30 let, většinu svého života, ve vězení. Beniamino Zuncheddu, jenž se před odsouzením živil jako pastevec na Sardinii, byl odsouzen za trojnásobnou vraždu, píše dnes agentura ANSA. Podle advokátů muže se jedná o jeden z nejzávažnějších justičních omylů v Itálii po roce 1946.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Vzali mi všechno. Italský pastevec strávil kvůli justičnímu omylu většinu života ve vězeníVideo: AP

 
Článek

Zuncheddu byl v roce 1991 obviněn z vraždy trojice mužů, která se stala v lednu toho roku nedaleko sardinského krajského města Cagliari. Jednalo se o majitele a zaměstnance firmy, jež chovala skot. Podle verze tehdejších vyšetřovatelů trojnásobná vražda souvisela se spory mezi chovateli a pastýři. Zuncheddua označil za viníka čtvrtý muž, který přežil útok se zraněním, a s touto verzí pak pracovala i policie a státní zástupci.

Zuncheddu celou dobu tvrdil, že se ničeho nedopustil, což mu však přitížilo při stání u soudu, od kterého dostal doživotní trest, i později při žádostech o podmíněné propuštění, kdy se přihlíží k tomu, zda odsouzený přiznal vinu. „Neustále mi říkali, naprav se, doznej se, a my tě pustíme na svobodu, ale já jsem se nemusel napravovat, když jsem nic nespáchal,“ řekl dnes na tiskové konferenci ke svému případu Zuncheddu.

Foto: Profimedia.cz

Beniamino Zuncheddu

Obhájci odsouzeného pastýře poukazovali na rozpory mezi důkazy a na další okolnosti, které ukazovaly, že se Zuncheddu nemohl nacházet na místě činu, když se stala vražda. Otevření případu dosáhli v roce 2021 a v pátek odvolací soud rozhodl o zproštění viny. Podle nich se jednalo o „nejdelší justiční omyl“ v Itálii od roku 1946, kdy se země stala republikou. Podle tisku je možné, že vražda souvisela s organizací Anonima Sarda, jež podnikala únosy politiků, manažerů či podnikatelů na Sardinii za účelem získat vysoké výkupné.

Zuncheddu řekl novinářům, že necítí zlost. „Před 30 lety jsem byl mladý, dnes jsem starý. Vzali mi všechno,“ řekl Zuncheddu, který si přeje „být svobodným občanem“.

Británií otřásá poštovní skandál. Obří justiční omyl zničil stovky životů

Evropa

Reklama

Výběr článků

Načítám