Hlavní obsah

Von der Leyenová: Nové protiruské sankce přinesou základ pro strop na cenu ropy

28. 9. 2022, 16:59

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová představila plán nového balíku protiruských sankcí, jehož cílem je mimo jiné vytvořit „právní základ“ pro globální zastropování ceny ruské ropy. Kromě tohoto kroku unijní exekutiva navrhuje rozšíření sankčního seznamu s jednotlivci a společnostmi a další „široká“ omezení obchodu s Ruskem, mířící proti dovozu ruských výrobků i vývozu některých technologických produktů nebo chemikálií.

Foto: Virginia Mayo, ČTK/AP

Ursula von der Leyenová

Článek

„Tento strop na cenu ropy pomůže na jednu stranu omezit ruské příjmy, na straně druhé zachová na globálním trhu stabilitu,“ prohlásila von der Leyenová. „Dnes v tomto balíku připravujeme právní základ pro tento strop na cenu ropy,“ pokračovala.

Postup EK navazuje na plán ohlášený v létě skupinou vyspělých ekonomik G7, která si vytyčila cíl od 5. prosince zavést globální maximum na cenu ruské ropy. Detaily mechanismu zatím nejsou jasné, nicméně se předpokládá, že jeho jádrem by byl zákaz přepravovat či pojišťovat dodávky ruské ropy prodávané za cenu nad stanovenou hranicí. Plán vychází z předpokladu, že systém bude výhodný i pro země, jako je Čína, zatímco Rusko bude stále finančně motivované ropu na trh dodávat.

Evropská unie přípravou nových sankcí reaguje na mobilizaci vyhlášenou minulý týden prezidentem Vladimirem Putinem i na hlasování o připojení k Rusku narychlo uspořádaná v Moskvou okupovaných částech Ukrajiny a v samozvaných proruských útvarech na východě země.

„Jsme odhodlaní donutit Kreml zaplatit za tuto novou eskalaci,“ řekla dnes předsedkyně EK. Nové restrikce v obchodu podle ní mohou Moskvu připravit o další miliardy eur a dotkly by se sektorů spojených s „ruským vojenským komplexem“. Zda se plán týká také dovozu ruských diamantů, o jehož zákazu se v posledních dnech spekulovalo, nebylo ihned jasné.

Reklama

Výběr článků