Hlavní obsah

Vichr a záplavy sužují Evropu

3. 1. 2003, 16:17 – NĚMECKO
Novinky, Jan Kovařík, Helena Landovská, DPA

Ničivý orkán dosahující rychlosti 200 kilometrů za hodinu zasáhl v noci na pátek jihozápad Německa: na železniční trati u Baden-Badenu vykolejil lokomotivu regionálního expresu a v okrese Calw povalil 30 metrů vysoký strom na auto, v němž zabil třináctiletého chlapce a těžce zranil jeho pětapadesátiletého otce, který je v kritickém stavu.

Článek

V oblasti kolem Heilbronnu vichřice vyřadila rozvody elektřiny, u Tübingenu vyvrátila stavební jeřáb na rozestavěný dům a vedlejší objekt, v Erbachu poničila zahrádkové kolonie. V jižní části pohoří Schwarzwald ochromila bouře dopravu, padlé stromy zablokovaly státní silnici číslo 31 mezi Freiburgem a Hinterzartenem, některé okresní silnice byly na několik hodin uzavřeny kvůli rozvodněným potokům. V bavorském okrese Tirschenreuth u českých hranic se srazil vlak s padajícím stromem, štěstí v neštěstí měli návštěvníci kulturního festivalu Tollwood v Mnichově, když vichr strhl obrovský stan, ale nikdo nebyl zraněn.

Voda stoupá

Lijáky zvýšily hladiny mnoha německých řek. U Trevíru dosáhla Mosela v pátek ráno 9,62 metru, což je o 2,6 metru více než den předtím, Rýn stoupl v Koblenci během 24 hodin o 1,5 metru a v Karlsruhe se začal vylévat z břehů Mohan. Začínající povodně hlásí také Sasko a Sasko-Anhaltsko. Na severu Německa ve Šlesvicku-Holštýnsku, Hamburku a Braniborsku způsobilo silné sněžení desítky dopravních nehod - při jedné z nich zahynul osmnáctiletý mladík. V rakouských městech Linec, St. Pölten a Tulln zaznamenali vichr o rychlosti přesahující 100 kilometrů v hodině. Podle hlášení úřadů byly v pátek některé silnice v Horním a Dolním Rakousku neprůjezdné kvůli spadaným stromům, doprava byla omezena i na některých železničních tratích, kde hasiči odstraňovali padlé stromy. V Horním Rakousku bylo nasazeno 550 hasičů na odstraňování škod;vítr tam strhal střechy mnoha domů.

Vítr řádil ve Francii

Vítr o síle 100 kilometrů v hodině vyvracel stromy a trhal elektrické vedení také ve Francii. V savojských Alpách padající strom vážně zranil tři osoby v autě na silnici v Sallanches, v Normandii a Picardii se k větru přidal silný déšť, který zvýšil hladinu řek a vyvolal záplavy. V Burgundsku, Lotrinsku a Alsasku zůstalo 278 tisíc rodin bez proudu a vichřice tam způsobila materiální škody i na domech. Teprve v pátek večer se bouře zcela utišila. Klid byl také v Bretagni, která si svůj příděl deště a větru odbyla už ve středu a ve čtvrtek.

Belgii hrozí sesuvy půdy

V Belgii se rozlily další řeky. "Podobnou situaci jsme zažili v prosinci 1993 a v lednu 1995," uvedli valonští hydrologové. Po deštích se navíc začala sesouvat půda ze strání u větších komunikací a na některých musel být omezen provoz. Záplavy jsou o to nepříjemnější, že řada domácností, které jimi byly postiženy před osmi lety, ještě nedostala vyplaceno pojistné, nebo teprve nedávno své domy obnovila. Ve městě Dinant stoupala řeka Maas až do pátečního odpoledne. Hasiči evakuovali v noci na pátek ohrožené oblasti, mimo jiné dům důchodců. Některé jeho obyvatele si vzaly jejich rodiny domů, ostatní se museli spokojit s noclehárnou pro chudé.

V Británii se čeká slunečno

Počasí se uklidňuje v Británii, kde ale dál trvá nebezpečí záplav na 128 místech. Agentura pro životní prostředí přesto v pátek oznámila, že velkým povodním se Británie zřejmě vyhnula, a to díky protipovodňovým bariérám, které byly postaveny po rekordních záplavách v roce 2000. Velká voda nicméně stále brání veřejné dopravě. Zejména železnice kolem Londýna mají zpoždění. Je uzavřena řada hlavních silnic na jihu a severovýchodě Anglie. Na některých z nich je až 15 centimetrů vody. V Portugalsku řádí silný vítr a prudké lijáky už celý týden. Řeka Douro se vylila z břehů a způsobila záplavy v několika městech, včetně historického centra Porta na severu země.

Reklama

Související témata:

Výběr článků