Hlavní obsah

V budově slovenského parlamentu praskají zdi. Může za to výstavba luxusní čtvrti

23. 9. 2022, 13:21 – Bratislava

Na budově slovenského parlamentu v Bratislavě, především v části určené pro ubytování poslanců, se objevily praskliny. Je to důsledek výstavby pod hradním vrchem, na němž stavba stojí.

Foto: Profimedia.cz

Budova slovenského parlamentu

Článek

Pod Bratislavským hradem se nyní staví luxusní čtvrť Vydrica, a v důsledku toho se hradní vrch dal do pohybu. Developer ujistil, že má vše pod kontrolou, situaci pravidelně monitoruje a nehrozí vážnější poškození budovy parlamentu, nebo dokonce její zřícení. V ubytovně pro poslance se však objevily praskliny na zdech, na podlaze i na fasádě, místy i výraznější.

Předseda parlamentu Boris Kollár (Jsme rodina) varoval, že narušení statiky hradního vrchu může mít katastrofální důsledky. „Ten svah se pohnul a nám praskají zdi. Nevadí mi výstavba pod hradním vrchem, ale vadí mi, když někdo začne stavět a nám začne praskat budova, popřípadě se naruší statika, nebo mi ta budova rovnou spadne,“ řekl Kollár.

Podle odborníků může za tento jev složitá geomorfologie území. „Po zahájení stavebních prací na projektu Vydrica se pohyby podloží zintenzivnily. Poškození řeší investor,“ uvedla kancelář slovenského parlamentu.

Vydrica patří mezi největší a nejluxusnější developerské projekty ve slovenském hlavním městě. Před zahájením samotné výstavby developer několik let pracoval na stabilizaci podloží.

Reklama

Související témata:

Výběr článků