Hlavní obsah

Útočník z Lyonu přiznal vraždu svého šéfa, jeho hlavu pověsil na plot

28. 6. 2015, 10:23 • Aktualizováno 28. 6. 2015, 18:41

Muž podezřelý ze spáchání pátečního teroristického útoku v průmyslovém závodě u Lyonu začal mluvit s vyšetřovateli a přiznal se k zavraždění svého šéfa, jehož tělo a odřezaná hlava byly nalezeny na místě útoku. Z prvních výsledků vyšetřování podle agentury AFP vyplývá, že „selfie” s odříznutou hlavou oběti zaslal prostřednictvím mobilní aplikace WhatsApp na kanadské telefonní číslo; snímek odešel příjemci, který se je v Sýrii v oblasti kontrolované džihádisty.

Foto: Emmanuel Foudrot, Reuters

Vyšetřovatelé na místě útoku

Článek

Pětatřicetiletý Yassin Salhi v pátek dodávkou zaútočil na sklad americké společnosti na výrobu technických a průmyslových plynů Air Products v průmyslové zóně Saint-Quentin-Fallavier asi 30 kilometrů jižně od Lyonu.

Samotný atentát se obešel bez obětí na životech, ale na místě se našla odříznutá lidská hlava a islámské nápisy. Obětí s uříznutou hlavou byl Sahliho 54letý zaměstnavatel, jeden z místních podnikatelů.

Salhi se k vraždě přiznal, uvedl podle AFP zdroj obeznámený s vyšetřováním. Podezřelý rovněž poodhalil základní informace o okolnostech vraždy, dodal zdroj bez dalších podrobností.

Policejní prohlídka domu

Policisté v neděli také provedli prohlídku v Salhiho domě, kde se především snažili najít pas, aby zjistili, zda cestoval do ciziny.

Salhi byl při prohlídce domu v Saint-Priest u Lyonu přítomen. Soudní policie ho na místo dovezla v poutech, oblečeného v džínsech, tradiční košili dželaba sahající po kolena a s volným ručníkem přes hlavu. Podle jejích informací policie s podezřelým strávila v domě něco málo přes hodinu.

Zatím není jasné, zda policisté našli, co hledali. Poté Salhiho znovu odvezli s houkajícími sirénami na policejní stanici v Lyonu. Předpokládá se, že ještě dnes podezřelého převezou do sídla francouzské protiteroristické policie nedaleko Paříže.

Podle informací televizní stanice i-Télé se Salhi nepovažuje za teroristu. Na bráně továrny na technické plyny se prý hlásil v pátek v 9:28 a během následujících minut a mimo dosah bezpečnostních kamer pověsil hlavu šéfa na plot a vedle ní umístil dvě vlajky, jednu černou a jednu bílou, s nápisy s vyznáním muslimské víry. V 9:35 pak najel s dodávkou naloženou plynovými bombami do hangáru plného plynových a acetonových lahví.

Zkoumají syrskou stopu

V sobotu média informovala, že Salhi si pořídil „selfie” snímek s obětí, který pak poslal nejméně jednomu příjemci. AFP později informovala, že první výsledky vyšetřování naznačují, že muž snímek zaslal na kanadské číslo. Lokalizace příjemce zatím nebyla určena a navíc mohlo jít jen o zprostředkovatele, který měl snímek přeposlat ke konečnému příjemci.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Francouzská policie v souvislosti s útokem začala se zatýkánímVideo: Reuters

Kanada oznámila, že s francouzskými vyšetřovateli spolupracuje ve snaze vypátrat příjemce obrazové zprávy.

Salhi mezitím podle zdroje AFP v sobotu večer po delším mlčení začal vyšetřovatelům popisovat souběh událostí a má být převezen z Lyonu do sídla protiteroristické policie u Paříže.

Prodloužena byla policejní vazba nejen Salhiho, ale také jeho manželky a sestry, které byly rovněž v pátek zadrženy. Vazba však v případech podezření z terorismu může trvat nanejvýš čtyři dny. Pak musí být podezřelý buď propuštěn, nebo předběžně obviněn a poslán do vazební věznice.

Radikalizoval ho konvertita Ali

První výsledky pitvy Sahliho šéfa Hervého Cornary zatím nepřinesly poznatky o přesné příčině jeho smrti. Není totiž jasné, zda už byl mrtvý v době oddělování hlavy.

Podle svědků, na něž se odvolává list Le Figaro, měl Salhi se svým šéfem několik ostrých pří a v kurzu bojových umění míval záchvaty zuřivosti.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Útočník nechal v továrně tělo s uříznutou hlavou a vlajku džiháduVideo: Reuters

Podle několika zdrojů se Sahli radikalizoval po roce 2000 v Pontarlier na východě Francie, kdy se dostal do styku s konvertitou Frédérikem Jeanem Salvim, řečeným Ali. Ten je podezřelý z příprav atentátů v Indonésii ve spolupráci s radikály z teroristické sítě Al-Káida.

Vlajky s islámskými nápisy u odříznuté hlavy oběti zase připomínají styl Islámského státu (IS), který se ale k francouzskému útoku nepřihlásil.

Salhi dosud neměl záznam v trestním rejstříku, ale policie jej zařadila mezi sledované osoby v letech 2006 až 2008 pro podezření, že se dal na cestu radikálního islámu.

Sahli, jenž má alžírského otce a marockou matku, žil s manželkou a třemi dětmi v přízemí udržovaného obytného domu na lyonském předměstí Saint-Priest, kam se přestěhoval před několika měsíci.

Reklama

Výběr článků