Hlavní obsah

Ukrajinci zabavili ruský tanker, Moskva zuří

25. 7. 2019, 14:55

Ukrajina zkonfiskovala v přístavu Izmajil ruský tanker Nika Spirit, který se pod názvem Neyma podílel na incidentu v Kerčském průlivu, kde loni v listopadu Rusové ostřelovali a zajali tři ukrajinské lodě i s jejich posádkami. Moskva vzápětí pohrozila odvetou.

Foto: Handout, Reuters

Ruský tanker Nika Spirit v přístavu Izmajil. Tanker se pod názvem Neyma podílel na incidentu v Kerčském průlivu.

Článek

„Vyjasňujeme okolnosti, abychom přiměřeně zareagovali. Pokud dojde k zajetí Rusů jako rukojmích, bude to považováno za nejhrubější porušení mezinárodního práva. Následky nenechají na sebe dlouho čekat,” varovalo ruské ministerstvo zahraničí podle agentury Interfax.

Zabavení ruského tankeru ohlásila ukrajinská tajná služba SBU. Do Izmailu loď doplula ve středu pod názvem Nika Spirit, ale pohraničníci na základě dostupných údajů v mezinárodních databázích zjistili, že jde o „proslulý tanker Neyma, který byl použit pro zablokování Kerčského průlivu”, citoval list Ukrajinska pravda z komuniké SBU.

Ta také uvedla, že ukrajinský soud povolil vyšetřovatelům SBU, vojenským prokurátorům a pohraničníkům loď prohledat, zabavit dokumenty a záznamy rádiové komunikace, lodní deník a vyslechnout členy posádky. SBU zabavila loď jako věcný důkaz a chystá se požádat soud, aby svolil s konfiskací.

Rusko se chystá 24 ukrajinských námořníků, zajatých loni v průlivu, postavit před soud za nezákonné překročení ruských hranic, za což jim hrozí až šest let vězení. Kyjev naopak na incident hledí jako na „akt ozbrojené agrese” proti lodím ukrajinského vojenského námořnictva.

Ve středu ukrajinská ombudsmanka ohlásila dohodu o propuštění zajatých ukrajinských námořníků z Ruska, ale ruská ombudsmanka tato tvrzení popřela.

Mezinárodní soud pro námořní právo 25. května nařídil Moskvě, aby zajaté námořníky neprodleně osvobodila. Ale Rusko v daném případu působnost tohoto soudu neuznává. Před týdnem moskevský soud až do konce října prodloužil vazbu všem 24 ukrajinským námořníkům vězněným v Moskvě od loňského incidentu nedaleko Krymu.

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již dříve zdůraznil, že splnění příkazu tribunálu OSN o osvobození námořníků by od Ruska představovalo „první signál ruského vedení, že je skutečně připraveno ukončit konflikt s Ukrajinou”.

Jablkem sváru je průliv mezi Azovským a Černým mořem, přes který Rusové postavili most na poloostrov Krym, anektovaný Moskvou v březnu 2014. Anexi Ukrajina a většina zemí světa neuznává. Ukrajina v průlivu trvá na svobodné plavbě, zatímco Rusko tvrdí, že jde o jeho výsostné vody, kterými se smí plout jen s ruským povolením.

Reklama

Související témata:

Výběr článků