Hlavní obsah

Žije-nežije. Nefritový králík na Měsíci dal o sobě znovu vědět

13. 2. 2014, 6:57 – Peking

Čínské lunární vozítko Nefritový králík znovu ožilo, vydalo signál a možná jej bude možné ještě opravit. Sdělila to ve čtvrtek agentura Nová Čína s odkazem na mluvčího lunárního programu. Ve středu přitom čínská média hlásila, že první čínský přístroj na Měsíci se nadobro porouchal a nelze jej už opravit.

Foto: Reuters

Nefritový králík

Článek

"Znovu nabyl vědomí! Přinejmenším je naživu a má šanci na záchranu," řekl státní agentuře mluvčí programu Pchej Čao-jü. Vzkříšení "králíka" potvrdila i státní televize CCTV. MIuvčí ale podle agentury Reuters dodal, že problémy, které má přístroj od konce ledna, stále nejsou vyřešeny.

"Dálkově řízené vozítko určené k průzkumu Měsíce nelze opravit, aby mohlo splnit svou misi," citovala ve středu Nová Čína z krátkého oficiálního prohlášení. Dodala, že koncem ledna se u stroje projevily problémy s mechanickým ovládáním, které od té doby znemožňují jeho správný provoz. Tento týden se pak vozítko dočasně zcela odmlčelo.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Nefritový králík hibernujeVideo: Reuters

Příčiny poruchy mluvčí neupřesnil. Podle specialisty Čínské akademie vesmírných technologií Pchanga Č’-chaa ji mohly způsobit například silná radiace, slabá gravitace či extrémní výkyvy teplot.

Třetí na světě

Šestikolový robot Nefritový králík přistál na Měsíci 14. prosince společně s modulem Čchang-e 3. O dva dny později už začal posílat na Zemi první fotografie. Kromě snímání Měsíce měl robot pomocí radaru měřit měsíční kůru, zkoumat strukturu povrchu a pátrat po zdrojích surovin.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Podívejte se na panoramatický snímek MěsíceVideo: Reuters

Čína se loni stala po USA a někdejším Sovětském svazu třetí zemí světa, která na Měsíc dopravila svůj stroj. Dobývání přirozené družice Země je dalším krokem ambiciózního vesmírného programu Země, jejíž raketa v roce 2003 vynesla na oběžnou dráhu kolem Země prvního "tchajkonauta". Vesmírný program je v Číně zdrojem pýchy a přistání "králíka" tam sledovaly milióny lidí.

Reklama

Související články

Výběr článků