Hlavní obsah

Vražda populárního zpěváka vyvolala v Etiopii mohutné protesty. Zemřelo při nich přes 80 lidí

1. 7. 2020, 18:01 – Addis Abeba

Při protestech, které vypukly v Etiopii po vraždě populárního zpěváka Hachalua Hundessy, zemřelo už nejméně 81 lidí. S odvoláním na mluvčího místních úřadů o tom informovala agentura Reuters. Původní zprávy hovořily o mnohem menším počtu obětí.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Protesty v Etiopii po vraždě známého zpěváka mají 52 mrtvýchVideo: Reuters

 
Článek

Zpěvák, považovaný za obhájce práv etiopských Oromů, byl zastřelen v pondělí večer v Addis Abebě a policie incident označuje za úmyslnou vraždu.

Foto: Reuters

Hachalu Hundessy

V úterý ráno pak začaly nepokoje v Addis Abebě i na dalších místech státu Oromija. Mluvčí jeho správy Getachew Balcha řekl, že mezi 50 mrtvými jsou účastníci protestů i policisté a že několik obchodů bylo vypáleno. „Nebyli jsme na nic takového připraveni,” prohlásil.

Ještě v úterý večer policie oznámila, že jeden její příslušník byl zabit v Addis Abebě a že při třech explozích tam bylo několik lidí zraněno a zabito.

Hundessyho pohřeb se má konat ve čtvrtek. Jeho písně se staly jakousi hymnou protestů, které vedly ke svržení předchozího etiopského premiéra Hailemariama Desalegna. Toho v roce 2018 nahradil současný předseda vlády Abiy Ahmed, který sám patří k etniku Oromů a v roce 2019 byl oceněn Nobelovou cenou za mír především díky tomu, že se mu podařilo najít cestu k usmíření se sousední Eritrejí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků