Hlavní obsah

V Keni den před příjezdem Clintonové zaútočil sebevrah

3. 8. 2012, 22:26 – Nairobi

Den před plánovanou návštěvou americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové dnes v keňské metropoli Nairobi zaútočil sebevražedný atentátník, který poblíž vojenské letecké základny zranil desítku lidí. Útočník při výbuchu granátu zahynul. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na místní policii.

Foto: Zoubeir Souissi , Reuters

Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová

Článek

"Ten člověk byl sebevražedný atentátník, podle našich informací odpálil granát a předpokládáme, že jeho cílem byla oblast kolem letecké základny," řekl Reuters šéf vyšetřovatelů Nicholas Kamwende. Zraněno bylo celkem devět lidí, z toho osm civilistů.

Clintonová je právě v Africe na své jedenáctidenní zahraniční cestě a do Keni má dorazit v sobotu. Jednat by měla s keňským prezidentem Mwaiem Kibakim, a to mimo jiné i o množících se útocích, které keňské úřady často připisují somálskému islamistickému hnutí Šabáb. Dnešní útok ale svým provedením rukopisu islamistů neodpovídá, uvedla agentura DPA.

Hnutí Šabáb, které se hlásí k teroristické síti Al-Káida, své výhrůžky vystupňovalo poté, co se Keňa loni na podzim rozhodla vyslat do sousedního Somálska své vojáky, aby proti Šabábu bojovali. Reagovala tak na únosy a přeshraniční incidenty, které vážně poškozovaly turistický průmysl.

Keňa v posledních měsících zažila řadu útoků, naposledy v červenci zemřelo 17 lidí při útoku na křesťanské kostely v severokeňském městě Garissa. Násilí se nevyhýbá ani hlavnímu městu - v květnu tam výbuch bomby zranil tři desítky lidí, v březnu na tamním autobusovém nádraží po explozi granátů zemřelo šest lidí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků