Hlavní obsah

V Číně bojují se záhadnou epidemií zápalu plic, situaci sleduje WHO

3. 1. 2020, 16:50 – Peking

Čínské zdravotnické úřady se stále snaží zjistit, co způsobilo epidemii virového zápalu plic, kterým se ve městě Wu-chan nakazilo už 44 lidí. Začátkem týdne bylo nakažených 27. Zatímco počet případů narůstá, na sociálních sítích kolují spekulace, že se mohl vrátit SARS z let 2002-2003. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Článek

Světová zdravotnická organizace (WHO) potvrdila, že je o nákaze informována, sleduje situaci a je v kontaktu s čínskou vládou. „Stále se konají testy a úřady zatím nemohou potvrdit, který patogen nemoc způsobuje,“ řekl mluvčí WHO Tarik Jašarević.

Dodal, že existuje několik potenciálních příčin virového zápalu plic – a mnoho z nich je běžnějších než SARS.

Podle zdravotnických zdrojů z Wu-chanu je 11 nakažených v kritickém stavu, ostatní jsou stabilizovaní. Všichni jsou v izolaci a lékaři sledují dalších 121 lidí, s nimiž byli nemocní v těsném kontaktu.

Unikátní zařízení v Orlických horách dokáže bojovat s ebolou či SARS

Domácí

Nepotvrzené informace kolující po internetu tvrdí, že nemoc způsobila nákaza koronavirem SARS (z anglického Severe Acute Respiratory Syndrome, česky těžký akutní respirační syndrom), který se v roce 2002 objevil v jižní Číně a nějž zemřelo více než 700 lidí v několika zemích a oblastech.

Singapurské ministerstvo zdravotnictví v pátek oznámilo, že začne kontrolovat teplotu cestujících z letadel přilétajících z Wu-chanu. Je to jedno z opatření, která byla společně s přísnou karanténou přijata v letech 2002–2003 ve snaze dostat epidemii SARS pod kontrolu.

Reklama

Výběr článků