Hlavní obsah

Útok v Číně, při kterém zemřelo 31 lidí, prý provedlo pět sebevrahů

23. 5. 2014, 7:41 – Peking

Pět sebevrahů stálo podle čínských médií za čtvrtečním útokem v hlavním městě Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Při atentátu na tržišti v Urumči přišlo o život jednatřicet lidí. Incident byl už druhým sebevražedným útokem v tomto městě za poslední tři týdny.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Při útoku na tržišti v Urumči zemřelo 31 lidíVideo: Reuters

 
Článek

Podle očitých svědků citovaných agenturou Nová Čína ve čtvrtek ráno vjela do davu lidí v centru Urumči dvě terénní vozidla, z jejichž oken posádky házely mezi lidi výbušniny. Nakonec se obě auta srazila, jedno z nich explodovalo a začalo mohutně hořet.

Čtvrteční útok je nejhorším projevem násilí v Sin-ťiangu od roku 2009, kdy při několikadenních střetech mezi etnickými Chany (Číňany) a Ujgury v Urumči zahynulo téměř 200 lidí.

Foto: Xinhua, Reuters

Čínští policisté střeží oblast atentátu v Urumči.

Vraždění ze čtvrtka je také nejkrvavějším jednotlivým útokem v moderní historii Sin-ťiangu. V této oblasti žije muslimská menšina Ujgurů, kteří si stěžují na přísné omezování své víry a kultury a na rozpínavost většinového čínského etnika Chanů.

Oblast je bohatá na ropu a plyn

Oblast zaujímá šestinu čínského území a je bohatá na ropu a plyn. Peking tvrdí, že do ní investoval milióny a že jedná se všemi etnickými skupinami stejně.

Útoky připisované ujgurským separatistům se v poslední době šíří po celé Číně a mají čím dál víc obětí. Při loňském bezprecedentním atentátu na centrálním pekingském náměstí Nebeského klidu tři ujgurští sebevražední útočníci vjeli v autě do davu a zabili sebe a dva turisty.

Reklama

Související témata:

Výběr článků