Hlavní obsah

Průlom: Ženy v Saúdské Arábii budou smět řídit auto

26. 9. 2017, 21:35 – Rijád • Aktualizováno 26. 9. 2017, 23:11

Ženy v Saúdské Arábii budou mít povolení řídit automobil. Vyplývá to královského nařízení. V nábožensky konzervativní Saúdské Arábii měly dosud ženy řízení zakázáno. Výnos by měl vejít v platnost v létě příštího roku.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Podle nařízení krále Salmána má vzniknout speciální rada, která by do 30 dnů měla přijít s odborným posudkem ke změnám v zákonu. Očekává se, že ženy budou moci v Saúdské Arábii řídit od června příštího roku.

Království dosud ženám řídit automobil bez výjimky zakazovalo, avšak mnohé aktivistky zahájily kampaň neposlušnosti. Nechaly se fotografovat při jízdě a některé skončily ve věznicích nebo s pokutami. Zákaz řízení automobilů Saúdským Arabkám komplikuje život. Mnohé rodiny musejí kvůli nákupům nebo dopravě žen do práce najímat řidiče, což je stojí nemalé peníze.

Rozhodnutí saúdskoarabského krále už uvítal Washington. „Určitě bychom takové rozhodnutí uvítali," řekla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová. „Je to pro tu zemi velký krok správným směrem, " dodala.

Reklama

Výběr článků