Hlavní obsah

Protesty v Jižní Koreji mají tři oběti, policie je v pohotovosti

11. 3. 2017, 8:19 – Soul

Tři oběti a několik desítek zraněných si podle nové bilance vyžádaly páteční střety mezi stoupenci a odpůrci sesazené jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje poté, co ústavní soud zbavil političku funkce v souvislosti s rozsáhlou korupční aférou. Jihokorejská policie je v sobotu v pohotovosti kvůli obavám, že střety budou pokračovat, informovala agentura AP.

Foto: Kim Do-hoon, ČTK/AP

Zraněný příznivec sesazené prezidentky Pak Kun-hje při protestech v Soulu

Článek

Policie v hlavním městě Soulu vyslala do ulic zhruba 20 000 mužů, aby oddělili znepřátelené tábory. Demonstranti během několika posledních týdnů, kdy skandál sílil, zabrali ulice kolem prezidentského paláce a rozdělili je na sféry stoupenců a odpůrců Pak Kun-hje.

Páteční rozhodnutí soudu završilo pád první jihokorejské prezidentky. Pak Kun-hje byla zvolena v roce 2012 díky vlně konzervativní nostalgie přiživené vzpomínkou na jejího zabitého otce, který sice zemi vládl jako diktátor, ale učinil jihokorejskou ekonomiku jednou z nejsilnějších na světě. Postupně ale následoval rozklad jejího mandátu, když do ulic vyšly milióny protestujících lidí.

Foto: Kim Kyung-hoon, Reuters

Policie v Soulu je v pohotovosti

Sesazení z prezidentského úřadu mimo jiné znamená, že Pak Kun-hje ztratila imunitu a může být stíhána v souvislosti s korupčním skandálem. Prokuratura 65letou političku viní z úplatkářství, vydírání a zneužití moci.

Prezidentčina přítelkyně měla organizovat korupci

Skandál se točí kolem důvěrnice odvolané prezidentky Čche Son-sil, která čelí podezření, že s využitím svých vazeb na hlavu státu nutila jihokorejské firmy, aby darovaly milióny dolarů nadacím, které ona sama řídila. Exprezidentka se podle prokuratury na braní úplatků přímo podílela. Do skandálu je zapletena také největší jihokorejská firma Samsung Group; soud s jejím šéfem I Če-jongem začal ve čtvrtek.

Foto: Reuters

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje

Podle pátečního výroku soudu Pak Kun-hje porušila zákony, když nechala svou důvěrnici Čche Son-sil zasahovat do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci. Umožnila Čche mimo jiné nahlížet do množství oficiálních dokumentů, čímž vyzradila státní tajemství. Pak Kun-hje přitom tuto skutečnost "skrývala a popírala, kdykoli vzniklo podezření", konstatoval v pátek soud.

Soud uvedl, že Pak Kun-hje porušovala ústavu a zákony země "po celou dobu svého volebního období". Exprezidentka veškerá obvinění odmítá. K soudu se nedostavila a zatím se nevyjádřila ani k verdiktu. Dosud také neopustila prezidentský Modrý dům.

Reklama

Související témata:

Související články

Šéf Samsungu u soudu popřel korupci

9. 3. 2017, 8:36

Šéf Samsungu I Če-jong při prvním stání u soudu v Soulu popřel, že by rozdával úplatky, z čehož je obviněn. Uvedla to ve čtvrtek agentura Jonhap. Stíhán je...

Výběr článků