Hlavní obsah

Požáry v Austrálii ohrožují další vzácné druhy živočichů včetně plazů a žab

22. 1. 2020, 6:30 – Canberra

Vzácní živočichové v Austrálii, kteří se vyskytují jen na specifických ohraničených místech, bojují o přežití kvůli rozsáhlým požárům. Ty poničily jejich přirozené domovy. Jedná se mimo jiné o místní horský druh agamy, pagekony a žáby paropuchy. Ve středu o tom informovala agentura Reuters v nové analýze. Mohutné požáry zasáhly plochu jeden a půl krát větší než Česko a doposud si vyžádaly 29 životů.

Foto: Jill Gralow, Reuters

Dobrovolnice drží klokana s ošetřenýma popálenýma noha

Článek

Požáry v oblasti Mount Surprise na severovýchodě Austrálie zničily více než dvě třetiny pásma zabírajícího 12 kilometrů čtverečních, které tradičně obývá místní druh plazů z čeledi scinkovitých (Lygisaurus absconbdita). Vyplývá to z analýzy založené na satelitním pozorování.

„Scink z Mount Surprise je jedním z řady druhů s omezeným rozšířením, což může znamenat vysoké riziko vyhynutí,” uvedl biolog David Lindenmayer z Australské národní univerzity. „Když je rozšíření druhu tak omezené, hrozba, že ho jediná událost zničí, je opravdu velká,” dodal.

Úřady odhadují, že požáry zpustošily více než 80 procent jedinečných ekosystémů, v nichž se vyskytuje nejméně 49 ohrožených živočichů a rostlin. Podle agentury Reuters do ohrožených druhů spadají také pagekon Phyllurus cateae a drobná žába paropucha Pughova, jejichž domovy z poloviny zničil požár.

Ekologická  katastrofa

Podle vlády představují požáry v Austrálii ekologickou katastrofu. Odhaduje se, že kvůli nim zahynula nebo přišla o útočiště až miliarda zvířat (včetně dobytka a domácích mazlíčků), jejichž přirozené prostředí a potravu strávily plameny. V nebezpečí se ocitají i živočichové s větším rozšířením jako vzácný papoušek zemní, který obývá pobřežní buš, náchylnou ke vzplanutí.

Hrozbám budou čelit dokonce i zvířata, která požáry přežila. Patří sem například klokánek dlouhoprstý, tvor podobný myši, který se vyskytuje v pralesech jihovýchodní Austrálie. Upozorňuje na to specialista na ochranářskou ekologii Brendan Wintle.

„Jsou teď velice ohrožení kvůli divokým liškám, kočkám a psům,” uvedl Wintle. „Tito predátoři jsou velice zdatní v útočení na oblasti poničené požáry. Vědí, že živočichové v nich opustili svá útočiště.”

Požáry už vyhubily 30 procent koalů Nového Jižního Walesu

Vyprahlá země

Požáry australské buše jsou běžné. Podle úřadů jsou však současné škody, přiživené delším suchem a rekordními vedry, bezprecedentní. Východní oblasti země jsou vyprahlé na troud.

Ostrovní světadíl je domovem jedněch z nejzajímavějších a nejzvláštnějších živočichů na světě, jako je ptakopysk podivný a koala medvídkovitý. Právě tyto tvory požáry zasáhly nejvíce.

Ptakopysk se kvůli suchu stává v Austrálii ohroženým druhem, varují vědci

Podle agentury Reuters oheň strávil více než 30 procent eukalyptových lesů, které tvoří jak přirozené prostředí, tak potravu pro koalu. Tohoto vačnatce v případě rychle se šířících lesních požárů znevýhodňuje těžká srst a sklon lézt při ohrožení do vyšších větví. Podle agentury Reuters oheň zasáhl více než 47.000 kilometrů čtverečních přirozeného prostředí koaly.

Reklama

Související témata:

Výběr článků