Hlavní obsah

Opice v Indii ukradly vzorky krve s koronavirem

30. 5. 2020, 9:23 – Dillí

Tlupa opic v Indii napadla zdravotníka a ukradla mu krevní vzorky osob, které byly pozitivně testovány na koronavirus. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura Reuters.

Foto: Helena Berdychová, Novinky

Opice v koruně stromu v Rišikéši

Článek

K útoku došlo tento týden, když laboratorní technik procházel kampusem státní lékařské fakulty ve městě Mírut, asi 460 kilometrů severně od Lakhnaú, což je metropole státu Uttarpradéš.

„Opice popadly vzorky krve čtyř pacientů s covidem-19, kteří podstupují léčbu, a utekly s nimi. Budeme muset odběry zopakovat,” řekl doktor S. K. Garg z vedení fakulty.

Úřady uvedly, že není jasné, jestli opice krevní vzorky rozlily. Lidé žijící kolem zalesněného kampusu se ale obávají, že by se mohl koronavirus dále šířit, pokud by opice zanesly vzorky do obytných oblastí města.

Může se nakazit opice? Důkaz není

Lékaři nevědí, zda se mohou opice koronavirem nakazit, pokud by přišly do kontaktu s infikovanou krví. „Neexistují žádné důkazy, že se mohou opice nakazit covidem-19,” řekl doktor Garg agentuře Reuters.

Opice se v Indii čím dál tím častěji přesouvají do obydlených oblastí, kde vybírají odpadky, kradou jídlo a dokonce napadají lidi. Ochránci přírody uvádějí, že hlavní příčinou je ničení jejich přirozeného životního prostředí. Zvířata pak nemají na vybranou a musí se při hledání potravy vydávat do městských oblastí.

Reklama

Výběr článků