Hlavní obsah

Novozélandským premiérem se stal Chris Hipkins

25. 1. 2023, 6:28 – Wellington

Nově zvolený šéf Novozélandské strany práce Chris Hipkins se dnes oficiálně ujal funkce premiéra této země. V čele Nového Zélandu nahradil Jacindu Ardernovou, která minulý týden nečekaně odstoupila, napsala agentura AP.

Foto: Mark Mitchell, ČTK/AP

Nový premiér Nového Zélandu Chris Hipkins

Článek

Čtyřiačtyřicetiletý Hipkins byl jediným kandidátem na lídra vládnoucí strany. O jeho vedení strana rychle rozhodla o uplynulém víkendu. V novozélandské parlamentu zasedal od roku 2008, v listopadu 2020 se jako ministr pro zvládnutí pandemie covidu-19 stal velmi viditelnou tváří vlády. Dosud Hipkins zastával funkci ministra školství a policie.

V areálu parlamentu se dnes při posledním odchodu Ardernové shromáždily stovky lidí, napsala agentura Reuters. Premiérka se následně vydala do budovy vlády, kde svou rezignaci formálně odevzdala do rukou generální guvernérky Nového Zélandu Cindy Kirové. Hipkins a jeho vicepremiérka Carmel Sepuloniová, která je prvním člověkem tichomořského původu v této funkci, poté složili přísahu při několikaminutovém obřadu.

O několik hodin později Hipkins vystoupil před novináři po prvním setkání se svým kabinetem. Po četných dotazech na růst cen a životních nákladů je ujistil, že tuto problematiku učiní prioritou své vlády.

„Novozélanďané v příštích týdnech a měsících jednoznačně uvidí, že životní náklady jsou ústředním bodem našeho pracovního programu,“ řekl Hipkins. Dodal také, že dodrží závazky, které jeho strana pro současné volební období učinila.

Nový Zéland čekají další parlamentní volby letos na podzim. Průzkumy z  prosince ukázaly, že Novozélandská strana práce o něco ztrácí na popularitě oproti začátku loňskému roku, kdy její podpora stála na 40 procentech. Konzervativci naopak posilují, píše Reuters.

Novozélandská premiérka Ardernová odstoupí. Už toho má dost

Svět

Reklama

Související témata:
Jacinda Ardernová
Chris Hipkins

Výběr článků