Hlavní obsah

Novozélandské úřady odmítly podmínečné propuštění českého pašeráka

18. 9. 2019, 11:42

Novozélandské úřady odmítly žádost českého občana Karla Šroubka o podmínečné propuštění z vězení, kde si odpykává šestiletý trest za pašování drog, napsal novozélandský list The New Zealand Herald. Podle výboru, který o podmínečném propuštění rozhoduje, představuje Šroubek nadále příliš velké riziko pro společnost a na svobodu by se teď dostat neměl.

Foto: Profimedia.cz

Věznice v Aucklandu, kde si Šroubek odpykává trest.

Článek

„Má na kontě řadu ilegálních aktivit jak v České republice, tak na Novém Zélandu. Některé jsou spojeny s násilím, jiné s drogami a další s podvody,“ konstatoval výbor. Poukázal i na Šroubkovo „spojení se zločinci v Česku a s motorkářským gangem Hells Angels na Novém Zélandu“.

Výbor takto rozhodl, přestože firma Serco, která provozuje věznici na předměstí Aucklandu, kde je Šroubek zadržován, uvedla, že u českého občana hrozí jen malé riziko opětovného spáchání trestného činu. „Domníváme se, že toto riziko vůbec není malé,“ konstatoval naopak výbor posuzující podmínečné propuštění. Dodal, že firma Serco nebezpečnost Šroubka „silně podcenila“.

Podvodem na Nový Zéland

Šroubek přijel na Nový Zéland v roce 2003 jako 22letý se zfalšovaným cestovním pasem svého kamaráda. Úřadům na Novém Zélandu řekl, že byl v Praze téhož roku svědkem incidentu, při němž byl zastřelen člověk. Tvrdil přitom, že jako svědkovi vraždy jemu i jeho rodině vyhrožovala dvojice policistů, kteří po něm chtěli, aby vypovídal lživě a tím pomohl vyváznout hlavnímu podezřelému. To prý byl důvod jeho odchodu z Česka.

Jako Ján Antolík se Šroubek posléze stal na Novém Zélandu úspěšným podnikatelem a také kickboxerem světové třídy. V posledních 15 letech se ale dostal několikrát do konfliktu s novozélandskou policií a čelil několika obviněním v souvislosti s únosem, drogami a loupeží, připomněl server stuff.co.nz. Byl ale buď zproštěn viny, nebo jeho obvinění bylo zrušeno.

Falešná identita se provalila

Že Šroubek žije pod falešnou identitou na Novém Zélandu, zjistily české úřady v roce 2009. Tehdy česká pobočka Interpolu informovala novozélandské úřady o jeho pravé totožnosti a vydala na Šroubka zatykač v souvislosti s vyšetřováním zmíněné vraždy. Místo vyhoštění ho ale soudce v roce 2012 vzhledem k úspěšnému začlenění do novozélandské společnosti osvobodil a dal mu podle novozélandského tisku „druhou šanci”.

V červnu 2016 byl Šroubek na Novém Zélandu odsouzen k pěti letům a devíti měsícům vězení za dovoz drog, jejichž cena by na černém trhu činila 375 tisíc novozélandských dolarů (5,6 milionu Kč).

Pokud se nic nezmění, měl by tak být Šroubek po odpykání trestu v roce 2022 vyhoštěn do České republiky.

Reklama

Související témata:

Výběr článků