Hlavní obsah

Německý velvyslanec v Číně zemřel jen pár dní po nástupu do funkce

6. 9. 2021, 15:54 – Peking/Berlín

Jen několik dní po nástupu do funkce zemřel nový německý velvyslanec v Číně Jan Hecker, bylo mu 54 let. Informovalo o tom v pondělí německé ministerstvo zahraničí. O příčině jeho úmrtí se v oficiálním prohlášení nezmínilo. Podle německého ministerstva zahraničí není důvod domnívat se, že by Heckerovo náhlé úmrtí mělo politické souvislosti.

Foto: Kappeler Michael, ČTK

Jan Hecker na snímku z roku 2018

Článek

Hecker, který dříve působil jako zahraničněpolitický poradce kancléřky Angely Merkelové, s rodinou odjel do Pekingu v srpnu. Funkci velvyslance převzal poté, co strávil předepsanou dobu v karanténě kvůli pandemii covidu-19.

„Zprávu o náhlém úmrtí německého velvyslance v Číně Jana Heckera jsme zaznamenali s hlubokým smutkem a zděšením,“ stojí v komuniké ministerstva zahraničí.

Čína zakázala pořady, v nichž muži nevypadají dost mužně

Svět

Jeho mluvčí Andrea Sasseová uvedla, že nic nenasvědčuje politické dimenzi velvyslancova úmrtí. „Neexistuje žádný náznak toho, že smrt má souvislost s jeho politickou funkcí,“ řekla mluvčí německé diplomacie na pravidelné tiskové konferenci v Berlíně.

Podobně se dnes vyjádřil i ministr zahraničí Heiko Maas. „Nemáme žádné indicie, že by úmrtí Jana Heckera mělo jakoukoli souvislost s jeho služební funkcí německého velvyslance v Pekingu,“ řekl Maas agentuře DPA. „Byl to pro nás všechny velký šok, který nás zasáhl zcela nepřipravené,“ doplnil ministr.

Reklama

Související témata:

Výběr článků