Hlavní obsah

Nejstarší obyvatelka Ameriky přišla po pevnině z Asie

16. 5. 2014, 6:52 – Washington

Ještě v době, kdy světadíly spojovala pevnina, přišli před 13 tisíci lety z Asie do Ameriky předkové domorodých obyvatel. Tvrdí to alespoň američtí vědci, kteří vycházejí z podrobného prozkoumání nálezu nejstarší celistvé kostry na západní polokouli.

Foto: Profimedia.cz

Beringův průliv bylo kdysi možné přejít suchou nohou

Článek

Kostru mladé dívky z doby ledové našli před sedmi lety potápěči v Mexiku a své závěry nyní vědci publikovali v časopise Science. Potápěči ostatky pojmenovali Naia podle vodních nymf z řecké mytologie.

Život dívky skončil v jeskyni

Život mladé dívky skončil podle vědců ve 30 metrů hluboké jeskyni, kam se před nějakými 13 tisíci lety možná vydala hledat vodu a už se nevrátila. Když později jeskyni voda zatopila, konzervovaly se ostatky nejstarší obyvatelky Ameriky a pro paleontology znamenaly nejcennější nález za dlouhou dobu.

Pomocí testů DNA získané z jejího zubu moudrosti vědci nyní zjistili, že necelý metr a půl vysoká dívka je příbuzná jak s asijskou genetickou linií, tak s domorodými obyvateli Ameriky. Štíhlejší tvar její lebky v porovnání s americkými indiány podle vědců teorii o příbuznosti nijak nenarušuje, je prý dán evolučními změnami.

Autoři studie, na níž se podíleli mexičtí a američtí vědci, tvrdí, že vyvrátili pochybnosti o tom, že první obyvatelé Ameriky přišli v době ledové po úzkém pásu pevniny, který byl na místě dnešního Beringova průlivu. Někteří vědci tuto teorii zpochybňují a tvrdí, že předkové domorodých obyvatel Ameriky mohli přijet po moři například z Polynésie.

Reklama

Související témata:

Výběr článků