Hlavní obsah

Kde se staly chyby, ptá se po masakru Nový Zéland

6. 9. 2021, 11:00
Právo, CNN, BBC, vpl

Ahmad Adil Muhammad Shamsuddin (32), Tamil ze severu Srí Lanky, se netajil tím, že se inspiroval ideologií radikálního islamismu. Na Nový Zéland přišel na studentské vízum v roce 2011. Předtím, než v pátek v supermarketu v Aucklandu pobodal nožem, který vzal z regálu, sedm lidí, přičemž stav tří z nich zůstává vážný, ho policie pět let sledovala, dokonce i bezprostředně před krveprolitím.

Foto: Robert Kitchin, ČTK/AP

Policejní komisař Andrew Coster na páteční tiskové konferenci s novozélandskou premiérkou Jacindou Ardernovou.

Článek

Po necelé minutě útoku ho zastřelili policisté v civilu, kteří ho sledovali. „Až do útoku jsme neměli žádný zákonný důvod ho zadržet,“ připustil policejní komisař Andrew Coster.

Do hledáčku policie se dostal poté, co na Facebooku vyjádřil sympatie k teroristickým útokům a zveřejňoval vzkazy, v nichž brojil proti „kiwiovské verbeži“.

V roce 2017 ho zatkla na letišti v Aucklandu, když mířil do Sýrie, aby se přidal k bojovníkům Islámského státu. Později ho však propustili na kauci.

V roce 2018 ho zatkli znovu za držení nože a nežádoucích materiálů. Úřady nevylučují, že plánoval individuální útok. Ačkoli Srílančan ve vězení napadl dozorce, pokusy obvinit ho podle zákona o potlačování terorismu skončily podle médií bez úspěchu.

Příznivec ISIS pobodal na Novém Zélandu šest lidí

Svět

Letos v červenci ho propustili, poté, co soudy rozhodly, že se nedopustil žádného natolik závažného trestného činu, který by odůvodňoval jeho pobyt za mřížemi.

Zákony se zpřísní

V sobotu, kdy tři těžce zraněné oběti bojovaly v nemocnici o život, se objevily v médiích i na sociálních sítích otázky, proč se muž, klasifikovaný jako jeden z nejnebezpečnějších podezřelých z terorismu na Novém Zélandu, mohl volně pohybovat po ulicích.

„Jak je možné, že na něho byly zákony krátké, dokud nevytáhl nůž? Koho chrání zákony – teroristy, nebo ty, které si vyhlédnou?“ napsala na Facebooku Dennisa Grahamová.

Supermarkety na Novém Zélandu po teroristickém útoku přestávají prodávat nože

Svět

V souvislosti s krveprolitím oznámila v sobotu novozélandská premiérka Jacinda Ardernová změny protiteroristických zákonů. „Nepodařilo se nám využít právo v takové míře, jak bychom si přáli,“ řekla.

Neklid od střelby v březnu 2019
Nový Zéland je v pohotovosti před terorismem od 15. března 2019.
Tehdy Brenton Tarrant ve dvou mešitách ve městě Christchurch zabil 51 muslimů.
Zabiják se sám označil za bílého rasistu, který je hrdý na svůj nadřazený postoj vůči jiným etnikům.

Reklama

Výběr článků