Hlavní obsah

Kamerunská armáda osvobodila unesenou řeholnici a dva kněze

1. 6. 2014, 12:38

Jednu kanadskou řeholnici a dva italské kněze, které na začátku dubna unesli ozbrojenci na severu Kamerunu, byli v noci na neděli osvobozeni. Informovaly o tom kamerunské úřady. Všichni tři už prý zemi opustili na palubě vojenského letadla.

Foto: David Ryneš, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Kamerunská armáda rukojmí údajně osvobodila na základě jednání s únosci z Nigérie. K akci se oficiálně nikdo nepřihlásil, ani kamerunská armáda neuvedla bližší informace o pachatelích. Podle dřívějších zpráv však za únosem mohou stát islamisté z teroristické organizace Boko Haram.

Ozbrojenci unesli oba kněze a jeptišku z jejich farnosti v Tchéré na severu Kamerunu. Kvůli častým útokům ozbrojenců z Boko Haram ze sousední Nigérie rozmístil Kamerun minulý týden podél společné hranice až 1000 nových vojáků a několik nejmodernějších obrněných transportérů.

Agentura AFP také připomněla podobný případ francouzského kněze George Vandenbeusche. Islamisté z Boko Haram ho v Kamerunu unesli loni v listopadu v reakci na francouzskou účast v bojích proti islámským radikálům v Mali. Vandenbeusch se dostal ze zajetí v prosinci.

Islamistické milice Boko Haram bojují proti centrální nigerijské vládě od roku 2009. Na svědomí mají životy několika tisíc lidí, terčem jejich útoků byly často školy, mešity, státní instituce, ale i policie nebo armáda. V polovině dubna unesly více než 300 školaček z gymnázia ve městě Chibok. Od začátku letošního roku skupina pozabíjela na 2000 lidí. Rada bezpečnosti OSN zařadila v květnu milice Boko Haram na seznam teroristických organizací.

Reklama

Výběr článků