Hlavní obsah

Ježíš vás miluje, volal Američan na Sentinelce. Nejdřív mu šípem prostřelili bibli, pak ho zabili

22. 11. 2018, 15:08

Ze zápisků mladého Američana, kterého minulý týden zabili příslušníci izolovaného indického kmene Sentinelců, vyplynulo, že chtěl mezi nimi šířit křesťanství. Poznámky o smyslu výpravy na odlehlý ostrov Severní Sentinel, který je součástí indického souostroví Andamany a Nikobary, byly nalezeny v jeho deníku. Napsala to ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na indické policejní zdroje.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Archivní záběry domorodého kmene Sentinelců, který zabil mladého AmeričanaVideo: AP

 
Článek

Sentinelci, kteří na ostrově žijí, jsou jedni z posledních lidí ve světě nedotčených moderní civilizací. Praktikují život jako v době kamenné, živí se jako lovci a sběrači a brání se veškerým stykům s cizinci. Ti, kteří se přiblíží, bývají terčem útoků domorodého obyvatelstva.

Sedmadvacetiletý Američan John Allen Chau se na ostrov vydal i přesto, že indická vláda označuje Severní Sentinel za chráněnou oblast a přístup tam zakazuje. Nejprve si najal rybářský člun, nedaleko ostrova Severní Sentinel pak přesedl na kánoi, na které 15. listopadu sám doplul k pobřeží.

Vezl jim fotbalový míč a ryby

Indická policie uvedla, že úřady zadržely sedm rybářů, kteří Američana nelegálně do blízkosti ostrova minulý čtvrtek dopravili. Američan přivezl Sentinelcům dárky jako fotbalový míč či ryby. „Jmenuji se John. Miluji vás a Ježíš vás také miluje... Tady vám nesu nějaké ryby!” volal prý na ostrovany při příchodu.

Foto: Indian Coast Guard

Sentinelci na fotografii indické pobřežní stráže

Sentinelci po něm začali střílet z luku a jeden z šípů probodl jeho bibli. Američan se tedy vrátil na loď rybářů a poznatky si zapsal do deníku. Následujícího dne, v pátek 16. listopadu, se vypravil na ostrov znovu. Z této cesty se již nevrátil.

Úřady řeší, jak získat zpátky tělo

Rybáři policii vypověděli, že na Američana se na ostrově snesla sprška šípů. Jeho tělo Sentinelci poté pohřbili na pobřeží do písku. Indické úřady nyní zvažují způsoby, jak tělo mrtvého z ostrovů odvézt. Radí se přitom s antropology a dalšími experty.

Foto: AP

Američan John Allen Chau (vpravo) na snímku pořízeném pár dnů před cestou na Severní Sentinel

„Možná se vám zdá, že se chovám pošetile, ale myslím si, že má smysl šířit slovo boží mezi tyto lidi,” napsal prý Chau svým rodičům před osudnou výpravou. „Prosím, nezlobte se na ně či na Boha, pokud mě zabijí,” dodal.

Souostroví Andamany a Nikobary se nacházejí v Bengálském zálivu a tvoří je řetěz více než 550 odlehlých ostrovů. Sentinelci žijí na malém zalesněném ostrově Severní Sentinel a jsou i pro odborníky velkou neznámou, protože tento kmen se cizinců důsledně straní. Přesný počet Sentinelců není znám. Odhady se pohybují od méně než 40 přes 250 až k 500.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků