Hlavní obsah

Impozantní protest, všímají si akce na Letné v zahraničí

23. 6. 2019, 20:15

Demonstrace na pražské Letné se v neděli dostala do zpravodajského servisu všech světových tiskových agentur i předních informačních serverů. Média upozorňují na mimořádný rozsah protestu, největšího od roku 1989, a informují o kauzách premiéra Andreje Babiše. Agentura AFP označila protest za impozantní.

Demonstrace na LetnéVideo: Novinky

 
Článek

Kromě velkých agentur si akce všimly i informační servery San Franciska, Houstonu, Daytonu, Saint Louis a dalších amerických měst. Zaznamenala jej také ruská média a servery.

"Češi se vydali do ulic v největším protestu od dob komunismu," napsala americká agentura Bloomberg v úvodu své reportáže nazvané "Miliardářský premiér vyvolal v Praze největší protest od roku 1989". Agentura uvedla, že mnozí demonstranti přijeli do Prahy z nejvzdálenějších konců země s vlajkami České republiky a Evropské unie a s transparenty "Demisi".

Záznam: Demonstrace na LetnéVideo: Novinky.cz/ ČTK

Politici na tribuně nebyli, všiml si Reuters

Agentura Reuters napsala, že letenský protest je kulminací série demonstrací proti Babišovi a stejně jako všechny minulé se odehrál pokojně. "Našim vůdcům je třeba velmi naléhavě připomenout, že jim naše země nepatří, že nestojí nad zákonem a že je tu pořád dost lidí, jejichž mozky nevymyla nenávistná propaganda," řekl Reuters brněnský demonstrant. Politici na tribunu demonstrace pozváni nebyli, konstatovala agentura.

Čtvrtmilionový údaj o počtu demonstrantů nelze podle Reuters ověřit.

Už toho prostě bylo dost
demonstrantka z jhu Čech

"Demonstranti považují populistického miliardáře za hrozbu pro demokracii a pro nezávislost právního systému země," napsala americká agentura AP. "Žádají i demisi nové Babišovy ministryně spravedlnosti," dodala.

Střed Prahy zaplavil mohutný dav žádající Babišovo odstoupení, popsala letenskou demonstraci německá televize RTL, která ve svém webovém zpravodajství označila Česko za "zemi sužovanou korupcí". Konstatovala, že Babiš je prvním premiérem od pádu komunismu, který umožnil komunistům hrát roli při vládnutí.

Německá stanice Deutsche Welle stejně jako další média upozornila, že protest se konal jen několik dní před parlamentním hlasováním o nedůvěře Babišově vládě. "Už toho prostě bylo dost," řekla německé rozhlasové stanici demonstrantka Karolína z jižních Čech. Podle reportérky rádia Svobodná Evropa Hannah Kavianiové podporovali zvoněním demonstraci i řidiči pražských tramvají.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Protestující na Letenské pláni

„Od protestů v roce 1989 Praha nic takového neviděla," uvedl list The New York Times. "Je to zajímavé, ale zároveň ostudné, že je naše politická situace taková, že se musí něco takového stát," citoval newyorský list zástupce organizátorů demonstrace Benjamina Rolla.

Pražský protest zaznamenala i ruská média od Kavkazu po Petrohrad, informace se objevila také na okupovaném ukrajinském Krymu. Ruské servery uvádějí, že demonstrace byla svolána na místo velkých protestů před třiceti lety, které vedly k pádu komunistického režimu.

Agentura TASS s odvoláním na svého zpravodaje na místě napsala, že protestu se zúčastnili představitelé pravicových politických stran, poslanci opozičních parlamentních frakcí, veřejní a kulturní činitelé a studenti. Uvedla, že premiéra Babiše podporuje prezident Miloš Zeman.

Reklama

Související témata:

Výběr článků