Hlavní obsah

Češky v Egyptě měly žaludky rozleptané kyselinou

3. 8. 2013, 12:24 • Aktualizováno 3. 8. 2013, 16:46

Žaludky českých turistek, které zemřely v Egyptě, byly údajně zcela rozleptané kyselinou, musel to být silný jed. Českému rozhlasu (ČRo) to řekl šéf státní nemocnice v egyptské Hurghadě, která zjišťuje příčiny smrti ženy a její dcery.

Foto: Profimedia.cz

Hotel v egyptské Hurghadě. Ilustrační foto

Článek

Pitva navíc podle ČRo neprokázala žádné průjmové onemocnění. Oficiální výsledky pitvy nicméně ještě známy nejsou.

Na těla Češek musel podle předběžných informací ředitele nemocnice působit extrémně silný jed, který rozhodně nepocházel ze stravy, uvedl ČRo. "Žaludek mají úplně rozpadlý, a to z důvodu velkého množství jedu, který se oběma obětem do žaludku dostal. Je to jed, který ze žaludku udělá takovou rosolovitou konzistenci. Tedy velmi, opravdu velmi silný jed," řekl ředitel nemocnice.

Také podle serveru lidovky.cz stále více indicií naznačuje, že tragická smrt turistek nebyla náhodná. Server s odkazem na zprostředkované vyjádření tamní policie napsal, že v tuto chvíli ve vyšetřovacích verzích egyptské policie je "úplně nejvýše" vražda, ze které je podezřelý manžel zemřelé ženy. Definitivně nicméně do případu úmrtí matky a dcery vnesou světlo výsledky pitvy, která by měla být hotová do týdne.

"Na 60 procent je za tím vražda, z níž je podezřelý právě manžel," sdělila egyptská policie. Muž, který tragédii původně označovanou za důsledek otravy jídlem jako jediný z tříčlenné rodiny přežil, je kvůli vyšetřování stále v Egyptě. "Jeho cestovní pas má místní policie," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová.

Další nejasnosti v případu

Český turista v České televizi uvedl, že si tragédii nedokáže vysvětlit. Zdravotní problémy prý měl také. "Celý den jsme leželi v posteli, (manželka a dcera) mezitím zvracely a pak začaly mít průjem," uvedl Čech. Do hotelového komplexu rodina přijela minulý pátek, žaludeční potíže měli prý všichni od pondělního rána. Jedli pouze v hotelu, areál neopustili.

"Já jsem byl na tom nejhůř, protože já jsem chodil zvracet tak šestkrát za hodinu, možná patnáctkrát. Dcera s manželkou to neměly takové strašné jako já," uvedl. Hotelový pokoj prohledala policie, vyslechla i českého turistu. "Nedokážu si to vysvětlit, jakým způsobem se to mohlo stát," řekl muž.

V případu se objevila také další nejasnost. Podle místního lékaře, který mrtvoly ohledával, ležela těla na zemi, nikoliv na posteli, jak původně tvrdil otec rodiny. [celá zpráva]

Pochybnosti se vznášejí i nad samotným oznámením úmrtí, kdy se otec a manžel zemřelých turistek podle delegáta cestovní kanceláře choval nestandardně, když zjistil, že jsou jeho blízké mrtvé. [celá zpráva]

Další podivnou okolností je poloha dívky. Nalezli ji s rukama vzpaženýma vzhůru. Ředitel nemocnice Thebs Hešem Hamed se zase podivil nad tím, jak je možné, že obě Češky zemřely ve stejný okamžik.

Muž zůstává v hotelu

Rodina původně měla z Hurghady odletět příští týden v pondělí. Muž zatím zůstává v pětihvězdičkovém hotelu Titanic Palace, kde s manželkou a dcerou trávil dovolenou. K dispozici mu je psycholožka vyslaná z Česka. "V jakém stavu muž je, ale říct nechtěla kvůli lékařskému tajemství," napsal server lidovky.cz.

V zemi je nyní poslední víkend postního měsíce ramadánu, což komplikuje i komunikaci s místními úřady. "Jsme v informačním vakuu. Stále není jasné, kdy se bude moci náš klient vrátit do republiky, ani kdy by mohlo dojít k převozu těl. Nezbývá nám než čekat," řekla Dagmar Koutská z pojišťovny Allianz, u které je český turista pojištěn. V případě, že by se věci pohnuly o víkendu, jsou prý i tehdy připraveni zajistit klientovi odvoz domů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků