Hlavní obsah

Speciální data z JAR pro Novinky: Omikron děti nezabíjí více, jak někteří varovali

31. 12. 2021, 14:08 – Pretoria

Spekulacím je konec. Na žádost Novinek vypracovali datoví analytici z jihoafrického Národního institutu pro přenosné nemoci (NICD) analýzu, která zmapovala míru úmrtí s covidem-19 podle věku. Z té vyplývá, že omikron nezpůsobuje mnohonásobně víc úmrtí u dětí než předchozí varianty, jak varoval například epidemiolog Rastislav Maďar.

Foto: Jerome Delay, ČTK/AP

Sekvenování vzorků v JAR

Článek

„Prosím vládu, aby dnes zvážila přísnější protiepidemická opatření. Informace o úmrtí 3,5x více dětí v JAR než v jiných předchozích vlnách nemůžeme brát na lehkou váhu,“ napsal 22. prosince na Twitteru Maďar.

Co čekat od omikronu? Šéf ÚZIS nastínil optimistický a realistický scénář

Domácí

Známý epidemiolog sdílel příspěvek renomovaného amerického vědce Yaneera Bar-Yama, který se specializuje na pandemickou analýzu. Nebylo ale jasné, o co se tvrzení o 3,5krát větším nebezpečí omikronu pro děti opírá.

Novinky se proto obrátily na jihoafrický úřad veřejného zdraví (NICD), který spravuje covidovou statistiku DATCOV. Tamní datový manažer Richard Welch uvedl, že se mu takový údaj nezdá správný a slíbil, že jeho tým zahrne do letošního posledního reportu i údaje o úmrtí podle věku.

Jak je vidět, ve věkové skupině do 20 let není žádný znatelný nárůst.
Richard Welch, datový manažer jihoafrického DATCOV

Z analýzy vztažené k 25. prosinci plyne, že během čtvrté vlny zemřelo v JAR 58 dětí (0-19 let). Od začátku pandemie jich zemřelo 710, což z celkových 96 122 mrtvých představuje 0,7 procenta.

Vzhledem k tomu, že stejné procento uváděl NICD, co se týče dětí, i na začátku prosince, je zřejmé, že omikron děti nezabíjí 3,5krát více než předchozí varianty.

Zabíjí omikron 3,5krát více dětí? To se mi nezdá, řekl Novinkám covidový statistik v JAR

Věda a školy

Na níže ofoceném grafu označuje úmrtnost v kategorii 0-19 let tmavě modrá křivka. Ta je tak blízko horizontální ose, že ji téměř nelze spatřit. „Jak je vidět, ve věkové skupině do 20 let není žádný znatelný nárůst,“ okomentoval zprávu pro Novinky sám Welch.

Foto: NICD

Riziko výskytu nemocničních úmrtí COVID-19 na 100 000 osob podle věkových skupin za epidemiologický týden v Jihoafrické republice

Yaneer Bar-Yam a Rastislav Maďar tak zřejmě šířili informaci, kterou si předem nedostatečně ověřili. Maďar v úterý Novinkám napsal, že chtěl svým příspěvkem varovat, aby se omikron nepodceňoval.

Už dříve šéf jihoafrických statistiků Welch upozorňoval, že je potřeba s konkrétními daty z JAR pracovat obezřetně. „Berte prosím na vědomí, že se údaje mohou kdykoli změnit, protože nemocnice mohou data nahrávat až zpětně, což znamená, že porovnání těchto souhrnných údajů nemusí nutně implikovat, že k úmrtí došlo v daném týdnu, ale může se jednat o starší úmrtí nahlášená v aktuálním týdnu,“ napsal Novinkám.

Závažnost onemocnění se snížila, souhlasí v USA

Koronavirus obecně ohrožuje děti nejméně ze všech, nutno však současně podotknout, že i relativně malá úmrtnost v této skupině neznamená, že mají všechny bezproblémový průběh.

V Česku zatím dál dominuje delta. Omikron potvrzen v 57 případech

Domácí

Jak ukazují data z USA, řada států zaznamenala za prosinec nárůst v počtu dětských hospitalizací až o 50 procent. Nejdramatičtější nárůst ohlásil New York, kde minulý týden bylo v nemocnicích 68 dětí, což je čtyřnásobný skok oproti předchozím dvěma týdnům.

Příčinu je těžké jednoznačně určit. Data ovlivňuje to, jak se v danou chvíli na daném místě virus šíří nebo jak je společnost celkově i v jednotlivých věkových kategoriích proočkovaná nebo promořená.

„Myslím, že je důležité říci, že závažnost onemocnění se výrazně snížila a riziko závažného onemocnění se zdá být nižší,“ cituje list New York Times výzkumnika Davida Rubina z Dětské nemocnice ve Filadelfii.

Rubon za nárůstem hospitalizací na dětských odděleních vidí skutečnost, že na očkování mají zatím nárok pouze starší 5 let, přičemž na posilující dávku (booster) mohou až od 16 let.

Ve Spojených státech v posledních dnech celkový počet případů opakovaně překonal dosavadní vrchol. Oproti minulému týdnu je 7denní průměr nakažených 3,2krát vyšší.

Reklama

Výběr článků