Článek
Kauza se týká podezření ze zneužití peněz určených na pomoc Kyjevu. V červnu úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) a slovenská policie informovaly o raziích na Slovensku, při kterých bylo v uvedené kauze zadrženo osm lidí. Policie tehdy chtěla předvést i Nadě, který je předsedou opoziční strany Demokrati, ten byl ale na dovolené v Kanadě.
Čtvrteční výslech proběhl na policejním ředitelství v Bratislavě. Naď po něm zdůraznil, že nebyl obviněn a podle jeho slov se potvrdilo, že jednal v souladu se zákonem a v zájmu státu.
„Obviněn jsem nebyl. Myslím si, že se potvrdilo to, co jsem říkal od samého začátku. Mám pocit, že vyšetřovatelé a možná i prokurátor evropského úřadu prokuratury vycházeli z dílčích informací, které získali buď z nedbalosti, nebo záměrně od lidí, kteří dnes působí na ministerstvu obrany. Myslím si, že jsem k celé této záležitosti doplnil tu mozaiku tak, jak to bylo potřeba,“ prohlásil exministr obrany.
Podezření se týká možné manipulace při nákupu munice pro Ukrajinu, kterou pak Slovensko žádalo proplatit z Evropského mírového nástroje. Vzniklou škodu EPPO dříve odhadl na 7,4 milionu eur (182,5 milionu korun). Není známo, zda je v případu někdo obviněn.
Naď odmítá jakákoli obvinění z nehospodárnosti nebo obohacování se. Připomněl, že munice, kterou Slovensko poskytlo Ukrajině, byla stará a měla být již dávno zlikvidována. Podle jeho slov šlo o materiál, který již nebyl vhodný pro další skladování, a jeho darováním se Slovensko zbavilo nebezpečných zásob, přičemž stát za tuto pomoc získal finanční kompenzaci z fondů Evropské unie.
NKÚ nezohlednil situaci, tvrdí
Vyšetřování se podle Nadě se rozběhlo na základě zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu a podnětů, které nereflektovaly mimořádnou situaci po vypuknutí války na Ukrajině.
Bývalý ministr kritizoval, že po výměně vedení ministerstva museli z úřadu odejít zkušení odborníci a jejich místa zaujali nekompetentní úředníci. Ti podle něj poskytovali nepřesné informace, což mohlo ovlivnit průběh vyšetřování.
Naď zároveň upozornil, že celý proces darování munice probíhal v souladu s mezinárodními dohodami a slovenskou legislativou, přičemž všechna rozhodnutí schvalovala vláda. Finanční prostředky za poskytnutý materiál byly podle jeho slov řádně proplaceny a Slovensko tak získalo prostředky na nákup nové munice.
Bývalý ministr obrany označil vyšetřování za politicky motivované, ale ocenil profesionalitu vyšetřovatelů během samotného výslechu. Deklaroval, že je připraven spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení a nadále poskytovat všechny potřebné informace.