Hlavní obsah

Slováci vydají do Itálie podnikatele Vadalu, o němž psal zavražděný novinář Kuciak

4. 5. 2018, 11:13 – Bratislava
Právo, ivi (Bratislava)

Krajská prokuratura v Košicích rozhodla v pátek o vydání Antonina Vadaly, známého z posledního textu zavražděného novináře Jána Kuciaka, do Itálie. Tam je Vadala stíhán pro drogovou trestnou činnost.

Foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Policisté u domu zavražděného novináře Jána Kuciaka ve slovenské obci Veĺká Mača (archivní snímek)

Článek

„Proti tomuto rozhodnutí není přípustná stížnost,“ řekl agentuře TASR mluvčí krajské prokuratury Milan Filičko s tím, že Vadala bude vydán italským úřadům do deseti dnů. Na Vadalu vydal evropský zatykač soud v Benátkách.

Ital dlouhodobě žijící na východním Slovensku měl vazby na Márii Troškovou, bývalou poradkyni expremiéra Roberta Fica a jeho tajemníka bezpečnostní rady Viliama Jasaně. Vadala je na Slovensku podezřelý ze subvenčního podvodu s agrodotacemi.

Vadala byl zadržen letos 13. března. V Itálii je stíhán pro nezákonné obchodování s narkotiky. Společně s dalšími osobami měl dovážet kokain z Jižní Ameriky. Vadala s vydáním do Itálie souhlasil, protože podle vlastních slov chce očistit své jméno.

Ján Kuciak

Zavražděný sedmadvacetiletý Ján Kuciak pracoval pro vydavatelství Ringier Axel Springer, provozovatele serveru Aktuality.sk, tři roky. Jako reportér on-line portálu se věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. Loni na sociální síti Kuciak uvedl, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.

Zavražděný novinář Kuciak ve své poslední reportáži psal o působení kalábrijské mafie 'Ndrangheta na východním Slovensku a o jejím napojení na slovenské politiky. Právě s 'Ndranghetou je podle slovenských médií spojován i Vadala. Kuciak už reportáž nedokončil, protože byl společně se svou snoubenkou zastřelen v jejich domě v obci Veľká Mača u Galanty.

Reklama

Související články

Výběr článků