Hlavní obsah

Rozdíl mezi nejbohatšími a nejchudšími Němci je propastný, ukázala studie

21. 3. 2016, 20:28 – Frankfurt

Rozdíl mezi nejbohatší a nejchudší vrstvou obyvatel Německa je obrovský. Polovina jejich obyvatel má velmi malý nebo skoro žádný majetek, ale deset procent Němců vlastní téměř 60 procent bohatství své země. Vyplývá to ze studie, kterou v pondělí zveřejnila německá centrální banka.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Německo je známé svou poválečnou sociálně-tržní ekonomikou, která vedle politiky na podporu průmyslu zavedla také velkorysé sociální dávky. Zpráva centrální banky ukazuje, že mezi nejbohatšími a nejchudšími v největší evropské ekonomice je propastný rozdíl.

Deutsche Bundesbank, jak zní oficiální název německé centrální banky, ve své studii například uvádí, že majetek se výrazně zvýšil majitelům nemovitostí. Pomohl jim zejména růst cen nemovitostí. Ti, kteří si bydlení pronajímají, což je běžné pro většinu Němců, v růstu majetku za majiteli realit zaostávali.

Němci žijí skromně

Domácnostem, které vlastí dům, se ve čtyřletém období do roku 2014 objem majetku zvýšil o více než 33 500 eur (906 000 Kč). Naopak těm, kteří bydlí v pronájmu, se objem majetku zvýšil maximálně o 1000 eur.

Poválečný rozkvět Německa způsobil, že země má některé z nejbohatších mužů a žen v Evropě. Počínaje rodinou Quandtů, která stojí za automobilkou BMW, až po majitele diskontního řetězce Aldi. Systém přerozdělování sociálních dávek a stagnace růstu mezd ale znamenají, že většina Němců žije skromně.

Deutsche Bundesbank uskutečnila průzkum v roce 2014 mezi několika tisíci domácností. Studie také ukázala, že chudší polovina populace vlastní pouze 2,5 procenta celkového bohatství země.

Výběr článků