Článek
V poslední dekádě bylo zaznamenáno v průměru 17 hurikánů a tropických bouří ročně. V roce 2005, kdy Katrina zpustošila New Orleans a zemřelo při tom 1322 lidí, bylo hurikánů a tropických bouří dokonce 26.
Na začátku minulého století jich přitom byla polovina. V roce 1931 pak bylo zaznamenáno 21 bouří a hurikánů.
V roce 2005 také byla zaznamenána vůbec nejsilnější bouře v historii, u Wilmy naměřili nejnižší barometrický tlak 882 milibary v oku. [celá zpráva]
"Myslím, že vysoký počet bouří, které jsme viděli v posledních deseti patnácti letech, by dokonce mohl překonávat dřívější období,“ potvrdil Julian Heming z britského meteorologického úřadu, který se sám výzkumu nezúčastnil, s jeho výsledky však souhlasí. "Je samozřejmě těžké debatovat, zda to, co vidíme, nějak souvisí s cyklickými proměnami během desetiletí nebo dokonce staletí," dodal.
Podle vědců z výzkumného týmu Michaela Manna byl počet hurikánů a bouří naposled stejně četný před tisícem let v době tzv. středověké klimatické anomálie, zvané též středověkým teplým obdobím.
Nová studia využila výzkum sedimentů
Mann ve výzkumu použil počítačové modely, přičemž počet hurikánů odvozoval z dopadů silných hurikánů s větry o rychlosti až tři sta kilometrů za hodinu na pobřeží. Tyto hurikány zanechávají na pobřeží jasné stopy, protože při přechodu nad pevninu smetou vrchní vrstvu písku a hlíny, kterou přenesou do blízkých lagun. Studium sedimentů v lagunách umožňuje zjistit, kdy přes pořeží přešel hurikán.
Vědci studovali usazeniny ze sedmi lagun v hurikánové oblasti USA a jedné v Portoriku. Současně vycházeli z předpokladu, že množství hurikánů, které přešlo přes oblast, je přímo úměrné celkovému počtu hurikánů.

Poničený New Orleans v léta 2005.
Použitý model zahrnuje podle Manna tři důležité faktory pro zformování hurikánů, jimiž jsou teplota povrchových vod Atlantiku, cyklus El Niño a La Niña ve východním Pacifiku a další cyklus, tzv. Atlantická oscilace. Podle Manna ale současné množství hurikánů má jiné příčiny než vrchol před tisícem let. Tehdy to souviselo s vazbou mezi cyklem El Niño / La Niña a vyšší teplotou vod Atlantického oceánu, zatímco nyní je to dáno jen teplotou povrchových vod v Atlantiku.