Hlavní obsah

Pendreky, osobní prohlídky, zatýkání. Pořádkové síly v Bělorusku rozháněly protesty

8. 11. 2020, 17:30

Proti účastníkům nedělních protestů proti běloruskému autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi v Minsku zakročilo mnoho příslušníků pořádkových sil v uniformách a s kuklami na hlavě, informuje agentura DPA. Stovky lidí byly podle lidskoprávní organizace Vjasna zadrženy, k nedělnímu odpoledni jich bylo 350.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Pořádkové síly v Minsku rozháněly demonstrantyVideo: Reuters

 
Článek

Shromáždění, které se původně konalo v centru Minsku, pořádkové síly rozehnaly, a demonstranti se rozešli po městě. Vznikaly tak menší skupinky lidí s bílo-červeno-bílými vlajkami opozice, protestující křičeli „Ať žije Bělorusko!”.

Na videích pořízených v ulicích metropole jsou vidět příslušníci bezpečnostních sil v černých uniformách, jak s pendreky v ruce pronásledují účastníky demonstrací a odvádějí je do svých aut. V jednom nákupním centru uzavřeli východy a začali prohledávat zákazníky, jestli u sebe nemají transparenty a další materiály využívané opozicí.

EU zakázala Lukašenkovi cesty do svých členských zemí

Evropa

Členové pořádkových jednotek také zastavovali a prohledávali auta, informuje agentura Reuters. Stanice metra v Minsku byly uzavřeny, aby se lidé nemohli dostat do centra, vypínán byl i mobilní internet, aby se Lukašenkovi odpůrci nemohli domlouvat na shromážděních.

Demonstruje se už tři měsíce

Bělorusko zažívá už téměř tři měsíce nebývalou politickou krizi po sporných prezidentských volbách z 9. srpna, v nichž opět zvítězil Lukašenko. Podle opozice byl ale jejich výsledek zmanipulovaný a neuznává ho ani mnoho západních zemí. V Bělorusku se pravidelně konají poklidné protivládní protesty, které mocenský aparát brutálně potlačuje. Kvůli tomu několik lidí přišlo o život, stovky utrpěly zranění a tisíce byly zadrženy.

Lukašenkova hlavní soupeřka ve volbách Svjatlana Cichanouská ocenila, jak lidé bez strachu a vytrvale bojují proti současnému prezidentovi, označovanému za posledního diktátora Evropy.

„Už 90 dnů se stavíme na odpor proti bezpráví a násilí,” uvedla opoziční vůdkyně, která je v exilu v Litvě.

Lukašenko slavnostně zahájil provoz první běloruské jaderné elektrárny

Zahraniční

Reklama

Výběr článků