Hlavní obsah

Papež František blahořečil svého předchůdce Jana Pavla I.

4. 9. 2022, 12:41 – Vatikán

Papež František v neděli na vatikánském Svatopetrském náměstí blahořečil papeže Jana Pavla I. (1912–1978). To je první krok na cestě k jeho svatořečení. Informovala o tom agentura AFP.

Foto: Profimedia.cz

Papež Jan Pavel I.

Článek

„S úsměvem na tváři dokázal papež Jan Pavel hovořit dobrotou Pána,“ řekl František o svém předchůdci, který setrval v úřadu v roce 1978 pouhých 33 dní, než zemřel na srdeční selhání.

„Jak krásná je církev s poklidnou, šťastnou a usměvavou tváří, která nikdy nezavře dveře, nikdy se neuchýlí k rozhořčení, je trpělivá, otevřená a netrpí nostalgií vůči dnům minulým,“ řekl František davům posluchačů, kteří navzdory dešti dorazili na Svatopetrské náměstí.

Papež se v Kanadě omluvil za roli církve při trýznění dětí původních obyvatel

Jan Pavel I. se narodil v severoitalské horské vesnici v roce 1912 jako Albino Luciani. Vysvěcen na kněze byl v roce 1932, na biskupa v roce 1958 a v roce 1973 na kardinála. Papežem byl zvolen 26. srpna 1978 po smrti Pavla VI. Jako první z papežů si na počest svých předchůdců při nástupu do funkce vzal dvě jména.

Pontifikát Jana Pavla trval pouhých 33 dní. Papežovo tělo našly v ranních hodinách 29. září dvě sestry, které do papežovy rezidence nesly kávu. Lékaři uvedli, že Jan Pavel I. zemřel na infarkt. Papežovi asistenti potvrdili, že si hlava katolické církve stěžovala na bolesti na hrudi den před svojí smrtí, nebrala je ale vážně.

Bývalý papež Benedikt čelí žalobě v případu sexuálního zneužívání

Okolnosti papežovy smrti jsou předmětem mnoha konspiračních teorií. V roce 1984 publikoval britský autor David Yallop knihu s názvem „Ve jménu Božím – pátrání po příčinách tajemné smrti Jana Pavla I.“, kde rozvinul teorii, že papež byl otráven. Kniha se 15 týdnů držela na seznamu bestsellerů listu The New York Times. Tato i jiné konspirační teorie o smrti Jana Pavla I. byly nicméně vyvráceny.

Reklama

Související témata:
Jan Pavel I.

Výběr článků