Hlavní obsah

Německo chystá balík inflačních úlev za 1,6 bilionu

4. 9. 2022, 12:04 – Berlín

Německo chystá další balík opatření, která mají ochránit spotřebitele a podniky před dopady prudce rostoucí inflace, v hodnotě 65 miliard eur (1,6 bilionu korun). Uvedla to v neděli agentura Reuters s odvoláním na dokument, který zveřejnila německá vláda.

Foto: Lisi Niesner, Reuters

Německý premiér Olaf Scholz

Článek

Na opatřeních, která zahrnují návrhy na rozšíření slev na veřejnou dopravu a daňové úlevy ve výši 1,7 miliardy eur (41,7 miliardy korun) pro 9000 energeticky náročných podniků, se v neděli dohodly tři strany vládní koalice kancléře Olafa Scholze.

„Je to zatím největší ze tří balíčků,“ řekl Scholz na tiskové konferenci.

„Kvůli rychlému růstu cen energií je nutná rychlá a přiměřená pomoc občanům a podnikům,“ uvádí se podle agentury AFP ve vládním dokumentu. Balíček pomoci zahrnuje také šek pro studenty a důchodce a zvýšení příspěvku na bydlení.

Když je práce makačka, stačí 12 stupňů. Německá vláda nařídila domácnostem i firmám šetřit teplem

Inflaci ženou vzhůru především vysoké ceny energií, které kvůli energetické nejistotě související s ruskou invazí na Ukrajinu neklesají.

Německá vláda proto využije příjmy z neočekávaných daní ke snížení cen plynu, ropy a uhlí pro konečné spotřebitele, oznámil Scholz.

Německo podle kancléře „bude schopné zvládnout letošní zimu“ a zajistit si dodávky energie navzdory vyschnutí dodávek ruského plynu, na nichž je jeho ekonomika silně závislá. „Rusko již není spolehlivým dodavatelem energie. Federální vláda se na tuto možnost připravuje od začátku roku,“ řekl novinářům Scholz a zdůraznil, že díky diverzifikaci dodávek a doplnění zásob plynu je země schopna se vyrovnat s delším odstavením plynovodu Nord Stream 1.

Německo již kvůli vysokým cenám energií a rostoucím životním nákladům přijalo řadu opatření včetně jednorázových příspěvků, aby lidem ulevilo. Mezi nejpopulárnější kroky patřilo dočasné snížení daně z pohonných hmot či zavedení měsíční celoněmecké jízdenky pro regionální a městskou dopravu za devět eur (220 korun). Tyto dvě úlevy skončily na konci srpna.

Reklama

Související témata:

Výběr článků