Hlavní obsah

Nedovolili jí končit dřív v práci, aby mohla vyzvedávat dceru ze školky. Vysoudila miliony

10. 9. 2021, 5:10 – Londýn
Novinky, drk

Londýnská realitní makléřka Alice Thompsonová vysoudila 185 tisíc liber (5,4 milionu Kč) odstupné od zaměstnavatele za to, že se odmítl zabývat její žádostí, aby mohla v práci končit o hodinu dříve za účelem vyzvedávání dcery ze školky. Podle tribunálu šlo o nepřímou diskriminaci na základě pohlaví.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Thompsonová začala pracovat v realitní kanceláři Manors v roce 2016 s nástupním platem 120 tisíc liber (3,5 milionu Kč) ročně. U pracovněprávního tribunálu zaznělo, že byla ve své práci mimořádně úspěšná, uvedl deník Independent.

Dva roky nato otěhotněla, což její zaměstnavatel Paul Sellar na večírku s kolegy údajně okomentoval slovy: „Proč je do p*dele těhotná teď, když se nám tak daří? Varovali mě, abych nezaměstnával vdanou ženu v takovém věku.”

Když se vrátila z mateřské dovolené, požádala šéfa, jestli by mohla v práci místo v šest večer končit už v pět, aby stíhala vyzvedávat svou dceru ze školky. Ty v Británii většinou zavírají v šest.

Ten ale žádost odmítl řešit s odůvodněním, že si nemůže dovolit Thompsonovou zaměstnávat na zkrácený úvazek. Uvedl to, přestože takto v minulosti dvěma zaměstnankyním vyhověl.

Přes 40 procent zaměstnanců se bojí ztráty práce kvůli věku, tvrdí průzkum

Věda a školy

Thompsonová si na firmu stěžovala u pracovněprávního tribunálu. Podle ní byla žádost opodstatněná mateřskými povinnostmi, a tudíž neochota o ní vyjednávat představovala nepřímou diskriminaci na základě pohlaví. Uvedla, že si nepřeje, aby její dcera musela jednou podobné obstrukce řešit, až bude stará.

Tribunál jí dal za pravdu a přiznal jí finanční náhradu ve výši 185 tisíc liber (5,4 milionu Kč). Zároveň ale odmítl uznat Sellarovu údajnou poznámku jako formu diskriminace, jelikož mohlo jít o ojedinělý incident, u kterého navíc Thompsonová nebyla osobně.

Anketa

Museli jste přizpůsobit pracovní dobu školní docházce svých dětí?
Ano, nebyl s tím problém.
44,5 %
Ano, i když to bylo problematické.
36,4 %
Ne
19,1 %
Celkem hlasovalo 4265 čtenářů.

Reklama

Výběr článků