Hlavní obsah

Na místě zkázy Titaniku se konala vzpomínková bohoslužba

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

New York/Halifax
Aktualizováno

Přesně sto let po havárii slavného parníku Titanic se na místě jeho potopení v severním Atlantiku konala v noci na neděli SELČ vzpomínková bohoslužba. Cestující dvou plavidel, která tam připlula z anglického Southamptonu a z New Yorku, tak uctili památku více než 1500 cestujících a členů posádky lodi, kteří katastrofu nepřežili.

Foto: ČTK/AP

Bohoslužba na místě neštěstí

Článek

Minutou ticha, modlitbami a hlubokým hlasem lodní píšťaly si pasažéři lodí Balmoral a Journey připomněli události staré sto let. Vzpomínkové akce byly zarámovány dvěma hlavními okamžiky - nárazem Titaniku do ledovce ve 23:40 místního času (04:40 SELČ) a potopením této výletní lodi v 02:20 místního času (07:20 SELČ) - mezi nimiž se rozhodovalo o životech lidí na vlnách ledového Altantiku.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Mše za oběti TitanikuVideo: Reuters

Foto: Chris Helgren, Reuters

Přesně sto let po nárazu Titaniku do ledovce se rozezněly lodní píšťaly, v okamžiku jeho potopení byly spuštěny do vln a požehnány věnce, informoval web listu The Chronicle Herald.

Foto: Chris Helgren, Reuters

Autentické byly podle něj nejen dobové kostýmy mnoha cestujících na vzpomínkových lodích. Ve 02:22 spustila kapela na Journey hymnus Nearer, My God, to Thee, který prý hrál ve stejné době před sto lety i orchestr na Titaniku, svého času označovaném za nepotopitelné plavidlo.

Foto: Chris Helgren, Reuters

Ve své době největší a nejmodernější výletní parník Titanic vyplul před sto lety na svou první plavbu s cestujícími z anglického Southamptonu do New Yorku. Potopil se 15. dubna časně ráno po srážce s ledovcem jižně od kanadského New Foundlandu.

Foto: ČTK/AP

Na vzpomínkovou plavbu na místo jeho havárie vyrazila o víkendu z Anglie po stejné trase loď Balmoral, v úterý večer pak z opačné strany oceánu, z New Yorku, výletní loď Journey.

Foto: ČTK/AP

"Poslední" hodiny plavby luxusního parníku Titanic ale mohli prožívat téměř na vlastní kůži při rekonstrukci nejen cestující na jejich palubách. Vývoj dění na Titaniku bylo možné sledovat minutu po minutě také například na sociální síti Twitter:

Foto: Chris Helgren, Reuters

"Nádherné ráno, abychom si mohli vychutnat další fantastickou snídani", stálo tam například. Později přicházely spíše znepokojivé zprávy jako: "Víme jen to, že jsme narazili do ledovce, škody nejsou známy." A ještě o něco později: "Moře je plné křičících lidí a těl - nepředstavitelný pohled".

Foto: ČTK/AP

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám