Hlavní obsah

Kardinálové se radili o papežově rezignaci

9. 2. 2005, 9:35 – VATIKÁN
Právo, rm

Vatikán vůbec poprvé veřejně připustil, že uvažuje o možném odstoupení papeže Jana Pavla II. (84) kvůli zdravotnímu stavu. Churavějící hlava katolické církve se zotavuje na římské Gemelliho klinice z komplikované chřipky a musí být ještě několik dní preventivně hospitalizována.

Foto: Tátova volha (archiv)

Eliška Balzerová, Jiří Vejdělek a Táňa Vilhelmová.

Článek

Vatikánští činitelé rovněž přiznali, že papežův stav před hospitalizací byl daleko vážnější, než se mělo zato. "Málem se udusil. Jeho život visel na vlásku," řekl nejmenovaný zdroj.

Ačkoli druhý muž v církevní hierarchii kardinál Angelo Sodano prohlásil, že "hypotéza o odstoupení" je zcela v rukou papeže, který "ví, co má dělat", komentátoři usoudili, že o předčasném odchodu hlavy církve se nyní jedná na nejvyšší úrovni.

Podle kanonického práva papeže nelze nutit k odchodu, on sám však má právo úřad ze svobodného rozhodnutí opustit. Tímto krokem se nejvíce proslavil v roce 1294 papež Celestýn V., který pro pěti měsících na Petrově stolci přiznal, že se "na svou práci nehodí".

Reklama

Související témata:

Související články

Vatikán: papeže sužuje jen mírná teplota

3. 2. 2005, 10:48

Výsledky zdravotních testů papeže Jana Pavla II. (84) jsou podle Vatikánu uspokojivé. Oznámil to ve čtvrtek vatikánský mluvčí. Podle něj by nejvyšší...

Papežův zdravotní stav se zlepšuje

5. 2. 2005, 12:55

Zdravotní stav papeže Jana Pavla II. se zlepšuje, přesto hlava církve zůstává i nadále v péči lékařů. Informovaly o tom v sobotu zdroje z římské kliniky,...

Výběr článků