Článek
Ras Tanura, která patří společnosti Saudi Aramco, obnovila nakládku v pátek poté, co byla na téměř čtyři měsíce přerušena kvůli americko-izraelským úderům na Írán. Do té doby odtud putovalo do světa víc než pět milionů barelů ropy denně.
„Dva ze supertankerů směřují do Číny a další dva do Japonska,“ uvedla agentura Reuters.
Další čtyři tankery se nacházejí poblíž přístavu Ras Tanura, přičemž tři z nich čekají na naložení a jeden už je plně naložený, ukazují podle agentury data společnosti Kpler.
Saudi Aramco, saúdská národní ropná společnost, postupně navyšuje nakládku. Tím podporuje okamžitý přebytek suroviny na trhu, který je jedním z důvodů, proč podle Reuters cena ropy klesla ke zhruba 70 dolarům za barel.
Washington a Teherán v červnu podepsaly memorandum o porozumění, které má vést k trvalému ukončení války zahájené únorovými americko-izraelskými údery na Írán. Memorandum mimo jiné zahrnuje i znovuotevření Hormuzského průlivu, který je důležitou námořní trasou pro vývoz ropy a zemního plynu z Perského zálivu, a také ukončení bojových operací v Libanonu. Tyto body memoranda byly nicméně porušovány vojenskými operacemi jak v Libanonu, tak v oblasti průlivu.
Velení vojenských operací íránských ozbrojených sil ve čtvrtek uvedlo, že veškeré tankery a komerční plavidla musejí z bezpečnostních důvodů průlivem proplouvat trasami, které stanovil Teherán. Odklon od těchto tras a nedodržení pravidel lodní navigace podle Íránu povede k rychlé reakci.

