Hlavní obsah

Generál: Venezuele hrozí občanská válka

31. 12. 2002, 17:48 – CARACAS
Novinky, Alexandr Petrželka

Už měsíc trvající generální stávka ve Venezuele je osudovým vyvrcholením dlouhého střetnutí, v němž proti sobě stojí "demokratické síly" a "castrokomunistická diktatura", uvedl vysoký armádní důstojník.

Článek

"Ještě před třemi měsíci bylo absurdní hovořit o možnosti občanské války," řekl divizní generál Enrique Medina Gómez, účastník neúspěšné armádní vzpoury proti prezidentovi Hugo Chávezovi a někdejší vojenský přidělenec Venezuely ve Spojených státech. V pondělním rozhovoru pro miamský list El Heraldo uvedl, že v důsledku radikalizace na obou stranách konfliktu už "prakticky neexistují společné výchozí body pro politické řešení" a lze očekávat "výbuch násilí podobný občanské válce". "Vítěz vezme všechno," soudí o výsledku krize Gómez.

Vadí přátelství s Castrem

Charisma parašutisty Hugo Cháveze, který přede dvěma a půl lety dosáhl oslnivého vítězství v prezidentských volbách zejména díky hlasům chudých vrstev, pomalu vyprchává. Sociální programy nevycházejí, projekt přesunu obyvatelstva na málo obydlený jih a východ sklidil kritiku ekologů, armádní špičky se nesmířily s jeho levicově revoluční rétorikou a průmyslníkům a finančníkům vadí jeho přátelství s kubánským prezidentem Fidelem Castrem, jemuž Venezuela ochotně a pod světovou cenou prodává drahocennou ropu, hlavní zdroj venezuelských státních příjmů.

Způsob, jakým Chávez reorganizoval zákonodárnou a soudní moc, vyvolal obavy o zachování demokracie. Po neúspěchu dubnového pokusu o vzpouru, kdy generalita prezidenta nakrátko odstavila od moci, vyhlásila opozice před měsícem stávku. Původním cílem bylo předčasné vypsání ústavního referenda o druhé půlce prezidentova funkčního období, nyní však stávkující žádají Chávezův okamžitý odchod.

Kapka v moři

"Ještě jsme nevyhráli, ale v bitvě o PDVSA (státní ropnou společnost), o Venezuelu bude vítězství naše," reagoval v neděli Chávez na další z několikatisícových demonstrací opozice v ulicích metropole Caracasu. V plamenném projevu se dovolával protikoloniálního hrdiny Simona Bolívara i malého Ježíška a nejvyšším státním vyznamenáním pak ocenil skupinu vojáků, kteří obsadili jeden z naložených tankerů s ropou, jehož posádka v rámci stávky odmítla drahocenný produkt vyvézt. Další medaile připjal vojákům, kteří obnovili provoz v jedné ze zastavených rafinérií, přesto ale ropná velmoc Venezuela musela dovézt půl miliardy benzínu ze sousední Brazílie.

"Je to jako kapka v moři," přešel dodávku nedostatkového paliva jeden ze stávkujících naftařů. Náklad brazilského tankeru vydrží jen na několik dní.

Chávez je odhodlán neustoupit, stejně jako opozice. Rozhodnutí však možná přijde zvenčí - venezuelská ropa citelně chybí Spojeným státům, zejména teď při finiši předválečných příprav. Na druhé straně ovšem v Brazílii, Peru i jinde v Latinské Americe rostou pozice levicových sil, které na "spřízněném" sousedovi mají svůj logický zájem.

Reklama

Související články

Dobytí hradu Helfenburk

26. 8. 2010, 11:11

O víkendu 21.-22. srpna propuknula na hradě Helfenburk u Bavorova historická bitva z období 30-ti leté války. Pasovští se pokusili dobýt Helfenburk a to hned...

Výběr článků