Článek
Muž, který byl ve vazbě za únorový útok na svou ženu, se po rozhodnutí soudu dostal na svobodu. Jen jedenáct dní poté ji zavraždil. Podle dostupných informací stát ženu před jeho propuštěním nevaroval.
Sbor vězeňské a justiční stráže uvedl, že oběť o informování musí sama požádat. V tomto případě takovou žádost neevidoval, a proto Zuzanu V. o propuštění jejího manžela neinformoval. O propuštění jsou standardně vyrozuměny pouze soudy nebo orgány činné v trestním řízení.
Systém je nastavený špatně
Expertka na násilí na ženách Barbora Burajová pro Denník N uvedla, že takto nastavený systém přenáší odpovědnost na oběti. „Není to automatické, oběť musí o informaci požádat. Často ale neví, že takovou možnost má, nebo už nemá sílu o další ochranu žádat,“ uvedla.
Zuzana V. přitom už po předchozím útoku dala jasně najevo, že se manžela bojí, a žádala o ochranu. Soud její návrh na zákaz přiblížení zamítl.
Podle Burajové měl stát postupovat aktivněji a oběť na propuštění agresora upozornit, případně přijmout další ochranná opatření. „Ukazuje se, že systém nedokáže oběti chránit ani v případech, které jsou úřadům známé,“ dodala.

